Седмог фебруара 1942. изгубио сам 64 члана породице, каже Ранко Гламочанин из Дракулића, на годишњицу усташког покоља. Тада су усташе, од 4 ујутру до пола 3 поподне, поклале више од 2.300 невиних српских цивила у бањалучким селима Дракулић, Мотике, Шарговац и руднику Раковац. Њима у помен, положени су вијенци на Спомен-костурницу. Кобног фебруарског јутра, уочи покоља, усташе су евидентирале колико људи има у свакој кући.
- На бази тих података, они су изводили и рекли су да иду на информативни разговор. Скупили су из сваке куће одређен број чланова, и одвели у стају мога стрица. А потом су једно по једно изводили и хладним оружјем одмах иза штале извршили масакр - каже Ранко Гламочанин, Дракулић.
Не само Дракулић, него и Паг, Јадовно, Шушњари, Гаравице, Јасеновац, Брод на Дрини, Пребиловци говоре о монструозном плану за истребљење српског народа који је постојао у Независној држави Хрватској, оцјенио је српски члан Предсједништва БиХ. Ипак, Срби који овдје данас живе су доказ да тај план није успио - поручио је Милорад Додик.
- Историја, судбина, цивилизација и сам српски народ није дозволио да овај крај остане без Срба. Данас је Бањалука главни српски град на овом простору. 3.52-4.01 Имајући у виду да преко 550 дјеце убијено у том дану, говори о томе да не смијемо заборавити и морамо се овдје окупљати - каже Милорад Додик, српски члан Предсједништва БиХ.
Под командом Јосипа Мишлова и петрићевачког жупника фра Вјекослава Филиповића из гарде Анте Павелића, такозваног “Тјелесног здруга”, усташе су убијале Србе без иједног испаљеног метка – сјекирама и ножевима. Први споменик жртвама је подигнут 1965. године, а од 1991. године се сваке прве недјеље прије годишњице страдања у Дракулићу служи парастос.
- Свој крвави пир су почели у руднику гдје су одвојили рударе српске националности, од рудара католика, и ту су убили 52 рудара. Потом су углавном становништво гдје није било војно способних, који су углавном били интернирани у логорима или су се налазили у партизанима, жене, дјецу и старце побили без иједног опаљеног метка - каже Душко Милуновић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
Осим српског члана Предсједништва и министра рада и борачко-инвалидске заштите, вијенце су положили и градоначелник Бањалуке, делегација парламента Републике Српске и представници невладиних организација проистеклих из одбрамбено-отаџбинског рата и НОР-а.