Управни одбор Фонда здравственог осигурања Републике Српске усвојио је измјене Програма неинвазивног пренаталног тестирања из крви трудница /НИПТ/ за ову годину, којим се омогућава надокнада трошкова за ово тестирање, уколико претходно постоји препорука гинеколога из здравствене установе која има уговор са Фондом, саопштено је из ФЗО.
- Будући да је Законом о обавезном здравственом осигурању прецизиран рок за предају захтјева за рефундацију и то од годину дана, захтјев за рефундацију трошкова процедуре НИПТ може да се поднесе и у року од годину дана од када је урађена, односно плаћена ова услуга - наводи се у саопштењу.
Овим програмом, како се наводи у саопштењу, прецизиран је пакет НИПТ који ће се рефундирати, а који обухвата одређивање ризика за сљедеће поремећеја хромозома код фетуса: тризомија 21/синдром Даун, тризомија 18 /синдром Едвардс/ и тризомија 13 /синдром Патау/.
ФЗО Републике Српске ће осигураним лицима, како се наводи у саопштењу, надокнадити цијену трошкова у износу од 700 КМ који је дефинисан цјеновником Фонда.
Из ФЗО напомињу да Законом о обавезном здравственом осигурању, као и раније усвојеним програмом, нису биле предвиђене рефундације трошкова пренаталних тестова, него је било дефинисано да Универзитетско клинички центар /УКЦ/ Републике Српске шаље узорке крви трудница на тестирање у неку од здравствених установа са којом је требало да потпишу уговор.
С обзиром на то да процедуре још нису завршене, а будући да је право дефинисано Законом, Фонд је, како се наводи у саопштењу, одлучио да рефундира трошкове док се не стекну услови за пружање ове услуге у УКЦ Републике Српске.
Из тог разлога Фонд је, како се додаје у саопштењу, уз сагласност Управног одбора, извршио корекцију прописа како би могао да рефундира трошкове пренаталних тестова.
- Измијењеним програмом дефинисано је да право на рефундацију трошкова неинвазивних пренаталних тестова имају све труднице којима је гинеколог из здравствене установе која има уговор са Фондом предложио НИПТ, а уз захтјев се поред ове препоруке, прилаже и рачун са спецификацијом и документ о извршеном плаћању /извод из банке, уплатница/ који гласи на име осигураног лица или члана породице, као и копија текућег рачуна - наводи се у саопштењу.
Право на неинвазивно пренатално тестирање једно је од нових права за труднице које је уведено Законом о обавезном здравственом осигурању.
Из ФЗО подсјећају да је овим законом омогућено и да се трудницама које се налазе на боловању због болести или компликација у трудноћи плата исплаћује у пуном износу.
- Омогућено је и да се након два неуспјела покушаја вантјелесне оплодње у Републици Српској, трећи поступак може обавити у иностранству, уколико то парови желе - наводе из ФЗО Републике Српске.