На тридесетак километара од Требиња, усред Поповог поља смјестило се село Мркоњићи, родно мјесто Светог Василија Острошког. На том мјесту ниче духовни центар, гдје уз родну кућу Василија Острошког граде конак и видиковац.
Посљедњих деценија Мркоњићи су постали мјесто које не заобилазе вјерници и туристи, а мјештани очекују да ће од наредне године, када се заврши изградња Православног духовног центра уз цркву Светог Василија, у ово скоро напуштено село долазити људи свих вјероисповести да се поклоне најпоштованијем светитељу у Херцеговини, али и у српском народу.
Прије 20-ак година освештана је црква Светог Василија, изграђена на темељима куће у којој се 1610. родио светитељ. Вјерници не заобилазе ни гроб његове мајке Ане, само неколико стотина метара ниже поред цркве Светог Николе, а мјештани тврде да на њега сваке године пада један чудесно топао зрак.
Уз цркву Светог Василија је и кошћела, дрво са слатким, ситним црним плодовима, који расте само на југу. Стара је више од 4 вијека, а испод њењих крошњи види се цијело Попово поље и манастир Завала, гдје је Стојан Јовановић, Свети Василије, као дјечак постао манастирски ђак.
Посебно свечано у Мркоњићима је 12. маја, на дан Светог Василија, када се бројни вјерници из земље, али и иностранства, окупе у хладовини старе кошћеле испред цркве која носи светитељево име.
На посљедњем окупљању, прошлог маја, умировљени владика Атанасије је рекао вјерницима да се Свети Василије својим ликом недавно јавио управо у кошћели и потврдио своје присуство.
Мркоњићи су ријетко мјесто гдје су у размаку од неколико стотина метара двије цркве. У овом селу живи свега 9 становника, који се надају да ће се изградњом Православног духовног центра њихови рођаци и комшије враћати на родну груду и обнављати старину.
Градња Православног духовног центра почела је љетос, а већ се види како ће изгледати објекти око цркве Светог Василија.
За овај пројекат, вриједан око 2,5 милиона КМ, Влада Србије је уплатила 400.000 евра, 900.000 је планирано у овогодишњем буџету Требиња из кредитних средстава, а Влада Српске ће у овој години издвојити 800.000 КМ.
Градоначелник Требиња Мирко Ћурић каже да финансије нису проблем, а да радови на овом захтјевном пројекту теку планираном динамиком и да се раде двије фазе. Завршетак градње очекује почетком 2021. Он је додао да градска управа разговара с власницима земљишта око духовног центра како би се простор даље ширио и могао да прими велики број вјерника.
– Пројекат ће се наставити и након завршетка прве двије фазе, а уколико буде потребно, градиће се додатни објекти, уз сагласност и на приједлоге мјештана, који од првог дана имају разумијевања за овај велики пројекат – навео је Ћурић.
Требињске фирме, извођачи радова, такође наводе да радови, због повољних временских услова, теку и брже него што је планирано.
– Приводе се крају главни зидарски радови, припрема се покривање објеката, а истовремено се раде и занатски радови с каменом облогом – каже Дијана Башић, координатор пројекта изградње духовног центра у Мркоњићима.
Предсједник црквеног одбора Мркоњића Раде Бошковић захвалан је свима који су помагали и помажу да се родно мјесто Светог Василија обнавља, а посебно Влади Србије, која је издвојила новац за овај подухват.
– Надам се да ће овдје долазити вјерници свих вјероисповести да се помоле Светом Василију, а Мркоњићани враћати на своја огњишта – наводи он.
Мјештани кажу да је након почетка радова на Православном духовном центру почело и интересовање за дједовину породица које су се давно раселиле из овог кршевитог херцеговачког села.
Међу њима су и српски кошаркаши, браћа Урош и Владимир Лучић, чија је дједовина неколико стотина метара испод родне куће Светог Василија.
Све од камена и дрвета
Према пројекту, у новоизграђеним објектима око цркве Светог Василија у Мркоњићима биће келије, трпезарија с кухињом, простор за манастирстко особље, собе за госте, а биће изграђен и видиковац са кога се види цијело Попово поље. Све се ради од камена и дрвета.