Народни посланици и власти и опозиције гласаће за успостављање система хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме" (Амбер алерт) у Републици Српској, а о чему ће информације, како је предвиђено, бити емитоване и на екранима на банкоматима.
Овај систем уврштен је на дневни ред сједнице Народне скупштине Републике Српске (НСРС), која ће бити одржана у сриједу, 22. маја.
Наиме, у питању је Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о полицији и унутрашњим пословима, у који ће бити уврштено неколико нових чланова, а који се односе на "Амбер алерт".
- Ако је пријављен нестанак малољетног лица, Министарство може, након процјене, хитно путем савремених средстава комуникације обавијестити јавност о нестанку малољетног лица тако што ће јавно објавити информације које могу бити од значаја за његов проналазак - гласи један од тих чланова.
- Предложеним измјенама овог закона употпуњује се постојећи законски оквир, чиме се омогућава увођење и примјена тзв. система 'Амбер алерт', тј. система 'Пронађи ме' у Републици Српској - наводи се у образложењу приједлога.
Овај систем ће, како се додаје, бити користан механизам поступања у случајевима нестанка дјеце и омогућиће полицији да у потрагу укључи ширу друштвену заједницу, објављујући информације путем медија, телевизијских и радио-емисија, интернета, СМС порука, екрана на банкоматима, ауто-путевима и сл.
Такође, како се додаје, систем би код грађана додатно развио осјећај сигурности и учврстио повјерење грађана у полицију, те пружио осјећај корисности заједници, кроз ангажовање грађана у пружању помоћи у конкретним случајевима.
Игор Жунић, предсједник Клуба посланика СНСД-а у НС РС, каже да је ријеч о иницијативи о којој се дуго размишља и која се дуго развија у ресорном министарству, а гледало се и у искуства других земаља, нарочито из Србије.
- Мислим да је то добар систем и вјерујем да ће сви посланици то подржати. Имамо позитивна искуства из свијета - рекао је Жунић за "Независне новине".
Игор Црнадак, предсједник Клуба посланика ПДП-а, истиче да у анализу скупштинских материјала још нису ушли пошто су тек стигли, али је на прву све јасно.
- То је нешто што треба сваком друштву и свакој заједници, па тако и нама. То је у сваком случају један напредак у безбједности наше дјеце, уз наду да нам неће требати - рекао је Црнадак за "Независне новине".
Увођење система "Амбер алерт" у Српској подржаће и Маја Драгојевић Стојић, народна посланица СДС-а, која увјерава да ће то учинити и њене остале страначке колеге.
- Свакако ћу подржати, то је јако битно - истиче Драгојевић Стојићева.
Споменка Стевановић, предсједница Клуба посланика Демоса у НС РС, такође даје безрезервну подршку увођењу "Амбер алерта".
- То је јако добра ствар, ми знамо какве је ефекте дало у свијету. Мало каснимо за њима, али никад није касно. И дај боже да нам никад не затреба, односно да нам ниједно дијете никад не буде отето - истиче Стевановићева за "Независне новине".
Подсјетимо, када је 26. марта у Бору нестала двогодишња Данка Илић, у Србији је први пут покренут овај систем.
Влада Републике Српске усвојила је већ 25. априла Информацију о успостављању система хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме" (Амбер алерт) у Републици Српској.
Како је тада саопштено из Владе Српске, недавни случај нестанка малољетног лица у Србији (Данка Илић), када је и први пут активиран Систем хитног обавјештавања јавности, подстакао је МУП Српске да интензивира активности на увођењу овог система у Републици Српској.