Узурпирање српске имовине у Илиџи (ВИДЕО)

29.04.2021. 21:16
0
ИЗВОР: РТРС

Српској породици Стијепић из илиџанског насеља Раковица, због изградње аутопута, узурпирана је имовина.

И поред правоснажне пресуде није омогућена потпуна експропријација њихове имовине. Док извођач, Евроасфалт данима покушава да настави радове, Стјиепићи бране своју имовину.

Јутрос је и полиција стала у њихову заштиту.

Правна битка Стијепића трајала је дуже од деценије.

Прву су добили 2018. године у тужби "Аутоцеста Федерације", против федералне геодетске управе.

Ова друга и даље траје јер општина Илиџа није спровела пресуду о експропријацији.

Иако му је рјешењем Суда забрањено Евроасфалт наставио је радове.

- Ми позовемо полицију, полиција дође, они престану са радом, полиција оде, они наставе, тако да смо ми у задњих 10-15  дана, дан и ноћ овдје. Синоћ су нам послали заштитарску агенцију да нам кажу да ће јутрос у 8.00 ући у наш посјед и да ће они обезбједити Евроасфалту да прође кроз наше имање - каже Слађан Стијепић, син сувласнице имовине Душанке Стијепић.

- Да ли могу тако да раде? Ми имамо судске пресуде на својој страни, имамо право, држава се обавезала да ће штитити моја људска и грађанска права и ја то од њих очекујем - додао је Миодраг Стијепић, сувласник имања породице Стијепић.

Нема одговора из општине Илиџа зашто правоснажна пресуда није спроведена. Из Аутоцеста ФБиХ нуде сљедећи одговор:

Првобитним пројектом је било предвиђено да се изврши експропријације свега 28 метара квадратиних спорне парцеле у сврху изградње ЛОТ 3Б саобраћајнице, међутим, детаљном анализом утврђено је да нема потребе експроприсати ових 28 метара квадратних, те се у потпуности одустало од приједлога за експропријацију, што корисник експропријације према Закону о експропријацији апсолутно има право учинити.

Осим што су због досадашњих радова три стамбена објекта Стијепића оштећени живот у кућама на 10-так метара од аутопута неће бити могућ. Узурпирана је и имовина комшија Бошњака.

Да ли ће се реаговати на данашњи налог из Министарства за људска права и избјеглице.

- Јутрос покушао ступити у контакт са начелником општине Илиџа, међутим, остао је оглушен - навео је Милош Лучић, министар за људска права и избјеглице у Савјету министара БиХ.

Већина породице Стијепић морала је у подстанаре у Источно Сарајево.

Поручују неће одустати од своје имовине.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Хаос на Илиџи - бомба одјекнула у три ујутро Хаос на Илиџи - бомба одјекнула у три ујутро
На Илиџи у возилу пронађено тијело мигранта, једна особа ухапшена На Илиџи у возилу пронађено тијело мигранта, једна особа ухапшена
Одвајање Илиџе (Дванаест жигосаних, прича друга) Одвајање Илиџе (Дванаест жигосаних, прича друга)
Најчитаније
  • Пожар у стану на Младицама, смртно страдала једна особа
    22h 32m
    1
  • Огласила се полиција након пожара на Младицама
    21h 37m
    0
  • Обустављен саобраћај за теретна возила на путу Соколац-Рогатица
    16h 45m
    0
  • Дрогиран возио 173 километра на час брже од дозвољеног
    9h 40m
    0
  • Смртно страдао мотоциклиста у саобраћајној несрећи у Рогатици
    11h 10m
    0