Васкршњи пост почиње у понедјељак

16.03.2024. 14:36
0
ИЗВОР: rtrs.tv

За православне вјернике у понедјељак почиње вишенедјељни велики Васкршњи или Часни пост, који се завршава празником Васкрсења Исуса Христа - Васкрсом.

Вјерници дане до 5. маја поста проводе у молитви, праштању и покајању како би се припремили за Свето причешће.

Као што Велики пост тјелесно и душевно припрема за празник Васкрсења Христовог, тако и Сиропусна недјеља припрема за Часни пост, који ове године почиње у понедјељак, 18. марта. Сиропусна недјеља позната је и као недјеља праштања.

Веома важан за духовни и тјелесни живот, пост је вријеме када се у свему проналази мјера. Духовни пост први је корак на путу спасења, а посна трпеза незамислива је без рибе.

Васкршњи пост сматра се најстрожим у хришћанству, траје седам недјеља све до празника Васкрсења Христовог, који се ове године прославља 5. маја.

Коментари 0
Повезане вијести
Почела Страсна седмица Почела Страсна седмица
Глува недјеља Васкршњег поста Глува недјеља Васкршњег поста
Данас почиње средопосна недјеља Данас почиње средопосна недјеља
Најчитаније
  • Из наше прошлости: Како је настао Соколац
    1h 44m
    9
  • Невесињац који је војничке чинове стекао у пет свјетских армија
    33m
    0
  • Ријечи које су добиле назив по одређеним људима
    55m
    30
  • Сјећање на пјесника Лазу Костића
    15h 55m
    1
  • Одрон на магистралном путу код Фоче, проходна једна коловозна трака
    18h 22m
    0