Припадници Територијално ватрогасно-спасилачке јединице Источно Сарајево већ данима се боре да угасе пожаре на подручју више градских општина, који су у већини случајева изазвани људским фактором.
Протеклих дана паљански ватрогасци су скоро свакодневно били на терену, гасили су пожаре на подручју насеља Луке 1, Каловита брда, Хан Дервента, Мокро и у селима Сјетлина и Стајна.
Горјела је шума и отворени простор, на ливадама, а најчешће због паљења корова и ниског растиња који из неког разлога смета локалном становништву и који паљењем мисли да ће на тај начин уредити своје имање.
Такође, ватрогасци из Источног Новог Сарајева и Источне Илиџе су имали "пуне руке посла" претходних дана, а горјело је ниско растиње и коров на подручју села Петровићи, као и на подручју насеља Павловац.
Фото: ТВСЈ Источно Сарајево
Међутим, то колико грађани уопште поштују или заправо, колико познају закон, свакако може бити предмет даље расправе.
Према Закону о заштити од пожара Републике Српске јасно стоји да је "забрањено паљење корова и другог пољопривредног отпада без претходног обавјештавања ватрогасно-спасилачке јединице и предузимања свих неопходних радњи у циљу спречавања ширења ватре".
Кроз раније искуство и извјештаје надлежних органа стекао се утисак да у 90 одсто случајева грађани који уређују имање, пале коров и ниско растиње, нису претходно о својим активностима обавијестили надлежну ватрогасну службу.
У већини случајева ватрогасци у нашем граду интервенишу и гасе пожаре које су проузроковали њихови суграђани немаром, односно због немогућности контролисања ватре, која неријетко захвати и шумске дијелове њихових приватних имања.
Иако је законом јасно наведено шта је забрањено, у посљедње вријеме све је више пожара који, не само да угрожавају природу, њену флору и фауну, него доводе у опасност и материјална добра која је човјек произвео и која су му неопходна за живот.