Видовић: Дугорочно задужење значи да сте стабилна земља

14.12.2023. 11:56
2
ИЗВОР: srna.rs

Народна скупштина Републике Српске размотрила је Приједлог одлуке о дугорочном задуживању Републике Српске за 2024. годину којом је одобрава дугорочно задуживање у максималном износу до 951.700.000 КМ.

Министар финансија Републике Српске Зора Видовић је у завршној ријечи у Народној скупштини рекла да увијек када се једна земља може дугорочно задужити онда то значи да је финансијски стабилна.

Она је, одговарајући на критике опозиције, рекла да просјечна каматна стопа свих кредита Српске која се односи на спољни дуг износи 2,1 одсто.

- Просјечна каматна стопа унутрашњег дуга је три одсто. Просјечна камата за комплетни дуг Српске на данашњи дан је 2,3 одсто - рекла је Видовићева.

Она је истакла да се ради на пројекту емитовања народних обвезница, те да ће се са тиме кренути 1. марта наредне године.

- Знамо да ћемо имати успјеха у томе, јер је велики интерес за наше обвезнице. Желимо да у том смислу максимално поједноставимо процедуру, односно да обвезницу можете купити и у пошти, банци и сличним мјестима на којима постоји платни промет. А све у смислу да не морате плаћати брокера - рекла је Видовићева.

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Voxpopuli 14.12.2023. 18:07
    Nije problem da se bilo ko zaduzi i dug vrati,pa da se opet zaduzi pogotovu ako je dug ulozen u neku investiciju koja ce zaraditi i za dug i za kamatu i za duznika,ali non stop dizati kredite i tako vracati predhodne kredite vodi ka utopiji.
  • Generic placeholder image
    Лепи 14.12.2023. 13:40
    Стабилно задужена земља. Што ће рећи, не назире крај дуговању.
Повезане вијести
Ограничене количине серума против змијског отрова Ограничене количине серума против змијског отрова
Пожар у пограничном подручју Црне Горе и Републике Српске Пожар у пограничном подручју Црне Горе и Републике Српске
Кафа у Републици Српској за годину дана скупља 61,2 одсто Кафа у Републици Српској за годину дана скупља 61,2 одсто
Најчитаније
  • Милан Глуховић на челу приватне клинике „Др. Мачкић“
    8h 31m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    16h 6m
    4
  • Најмлађа и беба са највише браће и сестара у Рогатици Душан Мијатовић
    15h 42m
    1
  • Експлозија оштетила локал, два аута и бутик
    5h 59m
    0
  • Марија Кири - Физичарка и хемичарка, двострука добитница Нобелове награде
    14h 50m
    0