Вијенци на споменик Гаврилу Принципу на 104. годишњицу његове смрти

28.04.2022. 17:52
0
ИЗВОР: srna.rs

Представници Владе Србије, Војске Србије и Града Београда положили су данас вијенце на споменик Гаврилу Принципу, поводом 104 године од његове смрти, саопштио је градски секретаријат за информисање.

Замјеник градоначелника Београда Горан Весић подсјетио је да је Принцип преминуо на данашњи дан 1918. године у аустроугарском затвору у чешком градићу Терезин, не дочекавши да види слом царевине против које се борио, али је нагласио да је његово дјело преживјело.

Весић је истакао да је Принцип дио свог живота провео у Београду, гдје је сањао да се ослободи српски народ и да сви Јужни Словени живе у једној држави.

- Припадао је Младој Босни, која није била само српска организација, већ су јој припадали и други народи који су сањали да и Босна буде део једне велике југословенске државе, чији би главни град био Београд - рекао је Весић.

Он је подсјетио да се Београд Принципу одужио прије четири године, подизањем споменика који је откривен на стогодишњицу његове смрти, док је у Сарајеву склоњена плоча са његовим ликом и натписом да је извршен атентат.

Принцип је умро у 24. години од туберкулозе у затвору у Терезину гдје је, по пресуди аутроугарског суда у Сарајеву, издржавао двадесетогодишњу казну због убиства аустријског престолонасљедника Франца Фердинанда и његове супруге Софије Хотек, на Видовдан, 28. јуна 1914. године у Сарајеву.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Уставни суд БиХ забранио истицање заставе, грба и химне Србије у институцијама Републике Српске Уставни суд БиХ забранио истицање заставе, грба и химне Србије у институцијама Републике С...
Д‌јечак тешко повријеђен од струјног удара на жељезничкој станици Д‌јечак тешко повријеђен од струјног удара на жељезничкој станици
Ово се чекало седам вијекова: Откривена света бијела крила која чувају са - истока Ово се чекало седам вијекова: Откривена света бијела крила која чувају са - истока
Најчитаније
  • Покушај отимања имовине у Источној Илиџи спречен уз помоћ РУГИП и те локалне заједнице
    21h 33m
    3
  • Блокирана имовина четири лица укупне вриједности 3,4 милиона КМ
    5h 51m
    0
  • Пронађена опојна дрога у Палама, ухапшено једно лице
    5h 36m
    3
  • Уставни суд БиХ забранио истицање заставе, грба и химне Србије у институцијама Републике Српске
    23h 7m
    9
  • Преминула Душанка Станишић
    3h 40m
    1