Вишеградска бања - бисер туристичке понуде (ФОТО)

17.03.2025. 13:24
1
ИЗВОР: katera.news

Вишеградска бања је балнеоклиматско лијечилиште, у коме директан и индиректан утицај воде и ваздуха пружа изванредне услове за све облике рехабилитације и рекреације.

Јавна установа Рехабилитациони центар „Вилина влас“ налази се у Вишеградској Бањи, око пет километара од Вишеграда, окружен црногоричном шумом. Рехабилитациони центар носи име по ендемској врсти папрати „Вилина влас“ (латински Adiantum Capillus Veneris) која расте једино у овом крају, на изворима љековите термалне воде.

Његова историја датира још из османског периода, када су радници током изградње моста Мехмед-паше Соколовића (1571–1577) открили топли извор и његова љековита својства. Тада су изграђене двије турске бање, "Кадино купатило" и "Мехмед-пашино купатило", које су користили радници и први посјетиоци ради љековитих својстава воде. Као и друге хамаме у Османском царству, вишеградска купатила су имала посебан систем купања. Постојале су мушке и женске секције. Купање се обављало по исламским обичајима, уз кориштење сапуна од маслиновог уља и ароматичних уља. Просторије су биле подијељене на хладну, млаку и топлу собу.

Након пропасти Османског царства и доласка Аустроугарске, бања је изгубила на значају, али су извори и даље кориштени за лијечење. Тек у 20. вијеку започиње модернизација бање, која ће касније постати рехабилитациони центар.

Године 1929. Краљевина СХС постаје Краљевина Југославија, а Вишеград припада Дринској бановини, чије је сједиште било у Сарајеву. У оквиру политике развоја бањског туризма и здравствених установа, држава је финансирала модернизацију неких бања, али бања у Вишеграду није добила значајнија улагања. Ипак, постојали су приватни и локални покушаји да се бања унаприједи. Доктори и здравствени радници из Сарајева и Ужица препоручивали су бању пацијентима са реуматским обољењима, али смјештајни капацитети су били врло скромни. Термални извори су и даље кориштени, али није било озбиљне инфраструктуре – људи су се купали у природним базенима или импровизованим купалиштима.

У поређењу са познатијим бањама попут Врњачке бање, Бање Ковиљаче или Илиџе, вишеградска бања је била мање позната и слабо развијена. Велике инвестиције у бањски туризам биле су усмјерене према Београду, Загребу и Сарајеву, док је Вишеград остао на периферији интереса власти. Најпознатија бања у Босни и Херцеговини у том периоду била је Илиџа, која је имала боље саобраћајне везе и развијеније објекте.

До краја 1930. појављују се први планови за модернизацију вишеградске бање, али су Други свјетски рат и распад Краљевине Југославије 1941. године прекинули те иницијативе. Планови су укључивали: Изградњу малог санаторијума или љечилишта, побољшање пута према бањи и Вишеграду, довођење стручне медицинске помоћи како би бања могла служити као рехабилитациони центар.

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

Фото: vilinavlas.com

Након Другог свјетског рата, бања је била у запуштеном стању. Постојећи турски купељи (хамами) били су у лошем стању и нису били адекватни за масовну употребу. Током обнове Југославије, бањски туризам постаје све важнији, па су власти препознале потенцијал термалних извора код Вишеграда. У овом периоду, бања је углавном кориштена локално, а посјетиоци су били људи из околних мјеста који су долазили на лијечење реуматских обољења и рехабилитацију.

Индустријализација у СФР Југославији донијела је повећану потребу за радничким одмаралиштима и рехабилитационим центрима. Фабрика оружја "Вистад" из Вишеграда препознала је потенцијал ове бање и одлучила да на том мјесту изгради рекреациони центар за своје раднике. Ова фабрика је финансирала изградњу првих модерних објеката који су служили као мјесто за одмор, опоравак и рехабилитацију радника из индустрије.

Почетком 1979. године донесена је одлука о изградњи модерног рехабилитационог центра и хотела, који ће омогућити ширу употребу љековитих вода. Изградња хотела "Вилина Влас" завршена је 1982. године. Хотел је имао 70 једнокреветних и двокреветних соба и апартмана, капацитета до 160 кревета, два ресторана са 370 мјеста, аперитив бар, продавницу, фризерски салон и сале за семинаре, Рехабилитациони центар са терапијама базираним на минералној води из термалног извора.

Након изградње хотела, "Вилина Влас" постала је позната широм Југославије као рехабилитациони центар и туристичка дестинација. Посјећивали су је радници на рехабилитацији, туристи, спортисти и војна лица којима је била потребна терапија. Бања је била посебно популарна због својих топлих извора (34°Ц) богатих минералима, погодних за лијечење реуматских, неуролошких и кожних обољења. Заједно с бањама у Фојници, Бањој Луци и Илиџи, бања у Вишеграду је била једна од кључних у Босни и Херцеговини.

Југословенске власти су промовисале бањски туризам кроз здравствене фондове, омогућавајући радницима и пензионерима да долазе на рехабилитацију. Након рата 1992-1995, хотел је обновљен и наставио је с радом као рехабилитациони центар. 

Вилина Влас данас

Данас Вилина Влас пружа услуге рехабилитације и рекреације, користећи љековите термалне изворе.

Медицински програми базирани су на примјени природне љековите термоминералне воде са савременим поступцима физикалне медицине и рехабилитације.

Комплекс бање у Вишеграду чине: Вилина влас, Доња Кадијина бања и Горња Соколовића бања.

Објекат располаже са 140 лежаја распоређених у једнокреветним, двокреветним, трокреветним собама и апартманима. Свака соба и апартман посједује сопствено купатило, терасу, кабловску телевизију, бежични интернет, телефон.

Гостима је на располагању трпезаријски простор који прима 350 гостију и који задовољава све стандарде у угоститељству. На менију се увијек налазе три врсте оброка, као и посна и дијетална јела. Доручак, ручак и вечера се послужују класично.

Објекат посједује затворени базен са термалном водом, медицински блок, двије љетне баште, аперитив бар, лифт, продавницу, конференцијску салу, паркинг-простор под видео-надзором.

У непосредној близини налазе се трим стазе погодне за шетњу и рекреацију, парк-шума…

Љубитељима доброг залогаја бања нуди ресторан „Стара бања“ у коме посјетиоци могу уживати у домаћим јелима припремљеним по традиционалним рецептима и одморити се у нетакнутој природи.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Борац 17.03.2025. 18:44
    Прича се да је неко додатне и непредвиђене грађевинске радове на 4. спрату овог објекта наплатио по 5-6 пута већим цијенама. Да ли се неко може бавити мало и истраживачким новинарством да истражи ову пљачку? А можда и није пљачка...
Повезане вијести
Младост у коферима, љубав у инбоксу, а свадба можда некад Младост у коферима, љубав у инбоксу, а свадба можда некад
Потражња за рибом вишеструко већа, царине спутавају узгајиваче Потражња за рибом вишеструко већа, царине спутавају узгајиваче
Гатачки кајмак из мјешине припрема двадесетак домаћица Гатачки кајмак из мјешине припрема двадесетак домаћица
Најчитаније
  • Сјећање на Миломира Јањића Зеку
    21h 56m
    0
  • Годишњица смрти предсједника СФРЈ Јосипа Броза Тита
    19h 42m
    20
  • Источно Сарајево: Шест деценија брака Ђорђе и Стоје Савић - неопходна есенција за здраво срце и породицу је љубав
    11h 14m
    2
  • Годишњица херојске погибије пилота Миленка Павловића
    22h 21m
    0
  • Паљанин нокаутирао Италијана
    19h 19m
    1