Премијер Републике Српске Радован Вишковић најавио је за вечерас сједницу Владе на којој ће бити разматране и одлуке о једнократним помоћима одређеним категоријама становништва.
Вишковић, који је потпредсједник СНСД, рекао је на конференцији за новинаре у Бањалуци са предсједником СНСД-а Милорадом Додиком и потпредсједником странке Жељком Цвијановић, да ће сједница Владе бити одржана са почетком у 20 часова.
Вишковић је навео да је циљ да се кроз једнократна давања пензионерима и борачким категоријама од прве до пете категорије стимулише јавна потрошња.
Он је навео да се припрема одлука да се исплате порези и доприноси за раднике који су због епидемиолошких мјера били затворени – угоститљељи, занатске дјелатности.
– Они који су у марту били онемогућени да раде до 15 дана платиће им се порези и доприноси за стварну плату коју имају, а не на минималну. Они који су дуже од тог периода били онемогућени да раде, имају минималну плату и порезе и доприносе на ту плату – рекао је Вишковић.
Према његовим ријечима, биће донесена и уредба да се и превозницима у међународном превозу прихвате њихови порези за прва три мјесеца ове године.
– Рачунајући на пројекте и инвестиције које смо договарали прије пар дана са највећом делегацијом Србије која је икад дошла у Републику Српску, очекујемо да у овој години остваримо значајни раст БДП-а, а тиме и боље шансе за Српску у свим сферама живота и рада – рекао је Вишковић.
Говорећи о задужењу на Лондонској берзи, он је навео да је оно дио буџета за ову годину, те да је ушло у укупни и јавни дуг са 31. децембром 2020. године.
– Један је 42 одсто, а други је 52 одсто, а лимити су 55 и 60 одсто, што значи да је Република Српска још испод лимита максималног задужења – рекао је Вишковић.
Он је упитао и да ли има ишта логичније него да Република Српска изађе на европско и свјетско тржиште и да тако обезбиједи новац.
– Када смо разговарали са банкама и са Агенцијом за банкарство рекли смо да ћемо ићи на свјетско и европско тржиште да то радимо, а да њихове ресурсе оставимо нашем реалном сектору и нашој привреди – појаснио је Вишковић.
Према његовим ријечима, каматна стопа је иста која је била и 2017. године, те оцијенио да је успјех да у години када је ванредна ситуација због вируса корона нема погоршања те каматне стопе.
– Највећи минус код свјетских инвеститора смо имали због уставне позиције Републике Српске у оквиру БиХ, те смо могли много боље проћи да ситуација није таква каква јесте – рекао је Вишковић.
Он сматра да је излазак Републике Српске на Лондонску берзу велики успјех.
– Можда смо и могли то избјећи, али не бисмо данас били у позицији да пензионерима и борцима исплатимо помоћ, а то је вјероватно и била жеља ових који критикују – да смањујемо плате и давања – рекао је Вишковић.
Он је најавио да ће Влада након мајских празника са социјалним партнерима разговарати о повећању пензија, те плата у здравственом сектору, образовању, МУП-у и у одређеним сегментима Министарства правде.