Premijer Republike Srpske Radovan Višković najavio je za večeras sjednicu Vlade na kojoj će biti razmatrane i odluke o jednokratnim pomoćima određenim kategorijama stanovništva.
Višković, koji je potpredsjednik SNSD, rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci sa predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom i potpredsjednikom stranke Željkom Cvijanović, da će sjednica Vlade biti održana sa početkom u 20 časova.
Višković je naveo da je cilj da se kroz jednokratna davanja penzionerima i boračkim kategorijama od prve do pete kategorije stimuliše javna potrošnja.
On je naveo da se priprema odluka da se isplate porezi i doprinosi za radnike koji su zbog epidemioloških mjera bili zatvoreni – ugostitljelji, zanatske djelatnosti.
– Oni koji su u martu bili onemogućeni da rade do 15 dana platiće im se porezi i doprinosi za stvarnu platu koju imaju, a ne na minimalnu. Oni koji su duže od tog perioda bili onemogućeni da rade, imaju minimalnu platu i poreze i doprinose na tu platu – rekao je Višković.
Prema njegovim riječima, biće donesena i uredba da se i prevoznicima u međunarodnom prevozu prihvate njihovi porezi za prva tri mjeseca ove godine.
– Računajući na projekte i investicije koje smo dogovarali prije par dana sa najvećom delegacijom Srbije koja je ikad došla u Republiku Srpsku, očekujemo da u ovoj godini ostvarimo značajni rast BDP-a, a time i bolje šanse za Srpsku u svim sferama života i rada – rekao je Višković.
Govoreći o zaduženju na Londonskoj berzi, on je naveo da je ono dio budžeta za ovu godinu, te da je ušlo u ukupni i javni dug sa 31. decembrom 2020. godine.
– Jedan je 42 odsto, a drugi je 52 odsto, a limiti su 55 i 60 odsto, što znači da je Republika Srpska još ispod limita maksimalnog zaduženja – rekao je Višković.
On je upitao i da li ima išta logičnije nego da Republika Srpska izađe na evropsko i svjetsko tržište i da tako obezbijedi novac.
– Kada smo razgovarali sa bankama i sa Agencijom za bankarstvo rekli smo da ćemo ići na svjetsko i evropsko tržište da to radimo, a da njihove resurse ostavimo našem realnom sektoru i našoj privredi – pojasnio je Višković.
Prema njegovim riječima, kamatna stopa je ista koja je bila i 2017. godine, te ocijenio da je uspjeh da u godini kada je vanredna situacija zbog virusa korona nema pogoršanja te kamatne stope.
– Najveći minus kod svjetskih investitora smo imali zbog ustavne pozicije Republike Srpske u okviru BiH, te smo mogli mnogo bolje proći da situacija nije takva kakva jeste – rekao je Višković.
On smatra da je izlazak Republike Srpske na Londonsku berzu veliki uspjeh.
– Možda smo i mogli to izbjeći, ali ne bismo danas bili u poziciji da penzionerima i borcima isplatimo pomoć, a to je vjerovatno i bila želja ovih koji kritikuju – da smanjujemo plate i davanja – rekao je Višković.
On je najavio da će Vlada nakon majskih praznika sa socijalnim partnerima razgovarati o povećanju penzija, te plata u zdravstvenom sektoru, obrazovanju, MUP-u i u određenim segmentima Ministarstva pravde.