Цијене изнајмљивања пословних простора на подручју Српске су веома високе, због чега из дана у дан све више закупаца ставља кључ у браву.
Јован Братић, директор Занатско-предузетничке коморе РС, рекао је за "Независне новине" да има више разлога зашто се локали затварају, али да је први енормно висока кирија.
- Куповна моћ грађана је слабија. Сваке године у ово доба имамо проблем са затварањем локала, посебно угоститељских, гдје су кирије доста високе - рекао је Братић.
По његовом мишљењу, најмодавци морају да коригују кирије.
- Морају смањити кирије да би задржали закупце. Имамо ситуацију да, када расте цијене горива, они подижу кирије, али када дође до пада цијена, појефтињења нема - рекао је Братић.
Истиче да је доста локала преживјело најгори период у вријеме пандемије, а данас је присутна велика неизвјесност.
- Стање није алармантно, али је предалармантно - наглашава он.
На кризу у свијету не можемо да будемо имуни. Поред тога, тржиште је слободно и немилосрдно и преживјеће само они који издрже све ударе.
Драган Грубан из Агенције за некретнине "Агент Енеx" Приједор рекао је за "Независне новине" да у том граду има много затворених пословних простора.
Разлог је пад промета у пословању.
- Све се свело на то да су пословни простори актуелни уз шеталиште, као и у великим тржним центрима. Пословни простори у граду су постали мање атрактивни, мање прометни и људи због тога отказују закупе - рекао је Грубан.
Цијена закупа зависи од самог договора закупца и закуподавца и већином се крећу од 25 КМ до 30 КМ по квадратном метру.
Горан Савановић, предсједник Синдиката трговине, угоститељства и туризма Републике Српске, рекао је за "Независне новине" да је суштински проблем затварања што је економска криза покуцала на врата.
- Има пуно разлога за затварање. Један од разлога су цијене закупнина које садашњи промет не може да издржи - рекао је Савановић.
Други разлог је економски стандард грађана.
- Људи немају пара, немају чим да иду да купују, потрошачка моћ је сведена на егзистенцијални минимум и то је основни разлог зашто људи затварају радње - рекао је Савановић.
Економиста Славиша Раковић истиче да у оваквим кризама највише страдају мали породични бизниси.
- Највећи број радњи које су заворене су самосталне трговачке радње, али то важи за друге сегменте у промету робе и услуга - рекао је Раковић за "Независне новине" и закључио да тешка времена доносе тешке ситуације.