Свјетски економски форум (ЊЕФ) саопштио је да ће у наредних пет година вјештачка интелигенција замијенити људе на 14 милиона радних мјеста у свијету. На основу анкете у којој је учествовало више од 800 компанија, ЊЕФ очекује да ће послодавци до 2027. године отворити 69 милиона радних мјеста, док ће угасити 83 милиона послова, преноси „Си-Ен-Ен“.
Вјештачка интелигенција увелико има примјену у медицини, пољопривреди, а користи се чак и у правосудној пракси, а њен развој ће имати и позитиван и негативан утицај на радна мјеста, предвиђају стручњаци Свјетског економског форума.
Иван Умељић из Центра за промоцију науке каже да је вјештачка интелигенција већ препозната као једна од најважнијих технологија у 21. вијеку.
- О томе да је тај проблем препознат свједочи и то да је Европска комисија донијела читав низ аката којим покушава да регулише ову област, па и права радника. Ту бих издвојио предлог Европске регулативне уредбе гдје су права радника и примјена вјештачке интелигенције у тој области сврстани у високоризичне процесе који могу да угрозе људску слободу, права и безбједност - каже Умељић.
Постоје и процјене инвестиционе банке „Голдман Сакс“ које показују да би вјештачка интелигенција могла да замијени 300 милиона послова с пуним радним временом.
- Образовни систем се мора прилагодити овим новим темама и морају се организовати јавне расправе како би се ове теме приближиле грађанима. Неке од манифестација код нас које се баве тим темама су 'Мај мјесец математике' и Сајам технике и техничких достигнућа које грађани могу да посјете - закључује Умељић.