Vještačka inteligencija mijenja ljude; 14 miliona radnih mjesta manje u narednih pet godina

01.05.2023. 19:31
0
IZVOR: glassrpske.com

Svjetski ekonomski forum (NjEF) saopštio je da će u narednih pet godina vještačka inteligencija zamijeniti ljude na 14 miliona radnih mjesta u svijetu. Na osnovu ankete u kojoj je učestvovalo više od 800 kompanija, NjEF očekuje da će poslodavci do 2027. godine otvoriti 69 miliona radnih mjesta, dok će ugasiti 83 miliona poslova, prenosi Si-En-En.

Vještačka inteligencija uveliko ima primjenu u medicini, poljoprivredi, a koristi se čak i u pravosudnoj praksi, a njen razvoj će imati i pozitivan i negativan uticaj na radna mjesta, predviđaju stručnjaci Svjetskog ekonomskog foruma.

Ivan Umeljić iz Centra za promociju nauke kaže da je vještačka inteligencija već prepoznata kao jedna od najvažnijih tehnologija u 21. vijeku.

- O tome da je taj problem prepoznat svjedoči i to da je Evropska komisija donijela čitav niz akata kojim pokušava da reguliše ovu oblast, pa i prava radnika. Tu bih izdvojio predlog Evropske regulativne uredbe gdje su prava radnika i primjena vještačke inteligencije u toj oblasti svrstani u visokorizične procese koji mogu da ugroze ljudsku slobodu, prava i bezbjednost - kaže Umeljić.

Postoje i procjene investicione banke „Goldman Saks“ koje pokazuju da bi vještačka inteligencija mogla da zamijeni 300 miliona poslova s punim radnim vremenom.

- Obrazovni sistem se mora prilagoditi ovim novim temama i moraju se organizovati javne rasprave kako bi se ove teme približile građanima. Neke od manifestacija kod nas koje se bave tim temama su 'Maj mjesec matematike' i Sajam tehnike i tehničkih dostignuća koje građani mogu da posjete - zaključuje Umeljić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Korištenje čet-botova sa vještačkom inteligencijom može da bude povezano sa psihozom Korištenje čet-botova sa vještačkom inteligencijom može da bude povezano sa psihozom
Novi eksperiment ukazao na ozbiljan problem sa vještačkom inteligencijom Novi eksperiment ukazao na ozbiljan problem sa vještačkom inteligencijom
ChatGPT godišnje troši više električne energije nego cijela Slovenija ChatGPT godišnje troši više električne energije nego cijela Slovenija
Najčitanije
  • Mali Božić: Kojim običajima su se nekada obilježavali Nova godina i Vasiljevdan?
    12h 10m
    30
  • Kako očistiti organizam od teške hrane
    13h 58m
    32
  • Istočno Novo Sarajevo: Doček pravoslavne Nove godine uz Slađanu Mandić i bend „Istureno odjeljenje“
    18h 47m
    19
  • Kako su na brutalan način bili kažnjavani Aboridžini u Zapadnoj Australiji
    10h 9m
    41
  • Paljanin lišen slobode zbog izazivanja opšte opasnosti i oštećenja vozila
    19h 12m
    0