Влада Републике Српске одбацила пресуду Додику, позивају народ да стане уз предсједника

05.08.2025. 19:06
1
ИЗВОР: srpskainfo.com

Влада Републике Српске одлучно одбацује и не прихвата другостепену пресуду Суда БиХ предсједнику Републике Српске Милораду Додику, јер је иста правно ништавна, неуставна и политички мотивисана.

Саопштено је ово након посебне сједнице Владе Републике Српске.

Из Владе подсјећају да је Народна скупштина Републике Српске, у закључцима од 25. 12. 2024. године, изразила став да “неуставни Тужилаштво БиХ и Суд БиХ воде политички монтиран процес против предсједника Републике Српске, који је поступао искључиво у складу са уставним и законским овлашћенима и обавезама у оквиру законодавног поступка чији је носилац Народна скупштина Републике Српске”.

- Влада Републике Српске још једном изражава своју приврженост Општем оквирном споразуму за мир у БиХ и цијени да је демократска БиХ једино одржива, у којој је позиција ентитета Републике Српске дефинисана Уставом БиХ и Уставом РС и у којој искључиво бирачи могу одлучивати о томе ко су њихови легитимни и легални представници. Влада РС констатује да је Федерација БиХ, као друга уговорна страна Општег оквирног споразума за мир у БиХ, својом подршком неуставним правосудним институција БиХ у доношењу  неуставне и незаконите пресуде предсједнику Српске, РС довела у неравноправан положај чиме су нарушени основни принципи Општег оквирног споразума за мир у БиХ о равноправности уговорних страна – наводе из Владе Републике Српске.

Влада Српске, додају, “полазећи од укупне друштвено политичке ситуације у БиХ у којој је усљед монтираног политичког процеса институција предсједника Републике Српске, под директним политичким ударом, изражава политичку одлучност и истинску досљедност и посвећеност интересима Републике Српске и њених грађана”.

Позвали су све релевантне политичке чиниоце и грађане Српске “да у тренутку када се покушава на силу урушити институција Предсједника Републике Српске, наметнути колонијална управа и ућуткати демократија, не прихвате одузимање права гласа српском народу и другим народима у БиХ и одлучно и јасно стану иза свог демократски и непосредно изабраног предсједника Републике Српске“.

Влада Републике Српске сматра да је пресуда предсједнику пресуда цјелокупном српском народу у БиХ и да угрожава равноправност и опстанак српског народа у цијелој БиХ и директно поништава основне принципе гарантоване Општим оквирним споразумом за мир у БиХ, у којем је Република Српска једна од уговорних страна.

Кажу да ће, у складу са уставним надлежностима и у складу са Општим оквирним споразумом за мир у БиХ, и даље предузимати мјере и активности у циљу очувања институција Српске, мира и безбједности свих грађана у Српској.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    NN 05.08.2025. 21:19
    MR'Š
Повезане вијести
Потврђено: ЦИК сутра о Додиковом мандату Потврђено: ЦИК сутра о Додиковом мандату
СНСД одбацује пресуду и предлаже формирање Владе националног јединства СНСД одбацује пресуду и предлаже формирање Владе националног јединства
ЦИК у сриједу одузима мандат Милораду Додику? ЦИК у сриједу одузима мандат Милораду Додику?
Најчитаније
  • Наталија Јокић, дјевојчица која у наручју мајке бјежи од "Олује" (ФОТО)
    4h 47m
    1
  • Ухапшен Паљанин због наношења тјелесних повреда
    11h 39m
    5
  • Ко су Шопи из шопске салате?
    12h 31m
    1
  • Сјећање на учитељицу Стану Арнаут, мученицу пребиловачку
    4h 30m
    1
  • Пијани возач слетио с коловоза, задобио тешке повреде
    11h 13m
    0