Митрополија црногорско-приморска и остале епархије Српске православне цркве у Црној Гори задовољне су предложеним измјенама Закона о слободи вјероисповијести јер тај акт није дискриминаторски и не атакује ни на једну вјерску заједницу у држави, рекао је Његово преосвештенство епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије Јоаникије.
Епископ Јоаникије је навео да је упознат о тексту акта и, ако је Влада и у коначном усвојила онај текст који је њима предочен, онда је то прихватљиво рјешење.
- Видио сам тај текст закона и, уколико нема неких додатака, ја сам потпуно сагласан са тим што је предложено. Ово је сигурно напреднији и савременији закон од оног који је раније усвојен и у њему се нису нашле одредбе које су третиране другим актима, као што су чланови о имовини. Ако су имовинска права свих регулисана Законом о својинскоправним односима, онда нема разлога да се то питање уређује законом о вјерама - рекао је Јоаникије за подгорички лист "Дан".
Он сматра да су новим актом све вјерске заједнице коначно једнаке.
- У овом закону се не помиње ниједна вјерска заједница и он важи за све подједнако и без дискриминације - истакао је владика Јоаникије.
Влада Црне Горе утврдила је јуче приједлог измјена Закона о слободи вјероисповијести. Црногорски премијер Здравко Кривокапић најавио је да ће данас министар правде Владимир Лепосавић одржати конференцију за новинаре и дати потребна објашњења.
Влада ће приједлог измјена Закона доставити Скупштини на усвајање, а сједница је планирана за 28. децембар, када се очекује усвајање.
Црногорска Скупштина је у децембру 2019. године усвојила Закон о слободи вјероисповијести или увјерења о правном положају вјерских заједница, којим се предвиђа отимање имовине и светиња Српске православне цркве и њених епархија у Црној Гори, након чега су почеле вишемјесечне протестне шетње у више градова.