Владушић: Књижевна дјела увијек изнова треба тумачити

12.05.2022. 11:42
0
ИЗВОР: srna.rs

Да би неке вриједности остале и опстале није довољно само понављати да су нека књижевна дјела вриједна већ их увијек изнова треба тумачити, сматра универзитетски професор из Новог Сада и писац Слободан Владушић, који је данас одржао предавање на Филозофског факултета на Палама гдје је говорио о роману "Кад су цветале тикве" Драгослава Михаиловића.

Владушић, овогодишњи лауреат награде Матице српске "Бескрајни плави круг" за најбољи роман, истакао је да је Михаиловић живи класик српске књижевности, а ово један значајан роман.

- Желим да се позабавим епским цртама у карактеру ликова овога романа и надам се да ћу успети да заокружим причу и тако студентима улепшам осећање књежевности - изјавио је Владушић новинарима прије почетка предавања студентима Катедре за србистику.

Према његовим ријечима, да би неке вриједности опстале није довољно да се само понавља да су нека књижевна дјела вриједна већ их треба увијек изнова тумачити и у њима откривати нека нова значења и посматрати их из угла времена у којем се данас живи.

- Та тумачења се толико разликују, јер се у различитим временима исти текстови читају на различит начин. Тако да имам намеру да данас имам једно интересантно читање из угла времена у којем данас живимо, а то су свакако епски романи - навео је Владушић.

Професор Катедре за србистику на Филозофском факултету на Палама Саша Кнежевић је оцијенио да ће студенти из једне нове перспективе сагледати један од најзначајнијих српских романа 21. вијека.

- Кажу да је суштина болоњског процеса у томе да не би требало да не постоји та врста неопходности да студенти увијек негдје иду, јер је корисније да им долазе различити људи и да чују из другог угла и других перспектива другачија тумачења књижевности и на тај начин прошире своје погледе на књижевни текст - рекао је Кнежевић.

Он је навео да је предавање одржано у оквиру Академије лијепих ријечи" да би се студенти сусрели са писцима, а у овом случају и са предавачем који је и вриједан писац и универзитетски професор.

Кнежевић је додао да данас завршавају предавања за текућу школску годину ове врсте, те да ће и наредне школске године покушати да наставе са организовањем Академије лијепих ријечи", јер се показала као успјешан метод предавања.

Према његовим ријечима, студенти су показали да су заинтересовани, за њих је то нешто ново и ради се о предавачима које интересује да чују мишљење студената.

Писац и универзитетски професор Слободан Владушић представиће вечерас на Филозофском факултету свој роман Омама" за коју је добио награду. Промоција романа заказана за је 18.00 часова.

Коментари 0
Повезане вијести
У Палама одржана панел дискусија поводом Свјетског дана особа са аутизмом (ФОТО) У Палама одржана панел дискусија поводом Свјетског дана особа са аутизмом (ФОТО)
У Палама обиљежен Свјетски дан поезије У Палама обиљежен Свјетски дан поезије
У петак на Филозофском факултету обиљежавање Свјетског дана поезије У петак на Филозофском факултету обиљежавање Свјетског дана поезије
Најчитаније
  • Божовић се опростио од Срђана Тодоровића и његове породице
    23h 21m
    0
  • Срећно и Богом благословљено Христово васкрсење – Христос васкрсе!
    13h 10m
    2
  • Посна чорба од поврћа
    23h 34m
    0
  • Неђо Аврам из Калиновика - Прослава Васкрса некад и сад
    10h 17m
    0
  • Одлазак на литургије и духовна припрема најважнији дио Васкрса
    10h 24m
    0