Влада Републике Српске планира у идућој години да уведе више реда у опорезивање непокретности, а по свему судећи, власници више станова и кућа плаћаће већи намет од оних који имају само један објекат у којем живе.
Наиме, у Програму економских реформи РС за период од 2024. до 2026. године наведено је да су потребна одређена прилагођавања Закона о порезу на непокретности и то о питању укључености општина и градова у процес употпуњавања Фискалног регистра непокретности и утврђивања вриједности некретнина.
- Потребно је урадити анализу и направити одређена прилагођавања у односу на висину пореских стопа оних пореских обвезника који имају више непокретности од оних који имају само једну некретнину намијењену за становање - наведено је у Програму економских реформи, који је у петак усвојила Влада РС.
Такође, акценат ће бити стављен и на управљање имовином у власништву јединица локалне самоуправе како би се обезбиједило ефикасно и транспарентно управљање те заштитио јавни интерес општина и градова.
- Примјери земаља у региону показују да стратешко управљање имовином утиче и на повећање прихода од имовине и то од осам до 25 одсто буџета на локалу - стоји у документу.
У Савезу општина и градова подржавају намјеру да буде уведено више реда приликом опорезивања непокретности.
- Тај порез је изворни приход општина и градова. У интересу локалних заједница је да обухват корисника буде већи, али и да буде донесена виша стопа пореза за оне који имају више станова и кућа. Тиме би и приход од овог намета био већи у локалним буџетима - казао је “Гласу Српске” предсједник Савеза општина и градова РС Љубића Ћосић.
Када је ријеч о имовини локалних заједница, наглашава да је потребно пописати сву имовину те је заштитити и квалитетно њоме располагати.
- Тамо гдје је могуће, односно издавањем, градови и општине могу остварити одређени приход. Све то зависи и од степена развијености локалних заједница. Велики градови могу да остваре и значајнији приход од своје имовине, док, с друге стране, оне локалне заједнице у којима су негативни трендови, поготово демографски, те нису привлачне за улагања, али су и са аспекта позиције и саобраћајне приступности изоловане, не могу значајније повећати приходе од имовине - закључио је Ћосић.
Министарка финансија РС Зора Видовић раније је у интервјуу “Гласу Српске” рекла да је потребно да они који имају више некретнина плаћају и већи порез.
- Једног човјека који има кућу потребно је ослободити пореза на непокретности, што је и урађено, али имамо људе који имају десет станова, викендице на подручју општине. Не може општина утврдити исти порез за оног ко има један стан у којем живи и оног ко има десет станова. То је потребно реално опорезивати. Поред тога, само мало имовине је пријављено. Ниједна општина није узела из катастра некретнине и евидентирала све - казала је Видовићева.
Дивиденда
У Програму економских реформи наведено је да Влада, уважавајући иницијативу Савеза синдиката Републике Српске, планира опорезивање дивиденде.
- На овај начин дошло би до смањења сиве зоне и био би олакшан инспекцијски надзор, а везано за контролу појаве исплата дијела плата у готовини које нису приказане - стоји у документу.
Пише: Маријана Миљић Бјеловук