Возачи из БиХ накупили више од 100 година забране уласка у ЕУ

01.04.2025. 11:03
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Због прекршеног правила према којем у земљама Европске уније могу провести до 90 у 180 дана, возачима камиона из БиХ је до сада изречена забрана уласка у ЕУ у укупном трајању већем од 100 година.

Потврдио је то за "Независне новине" Никола Грбић, предсједник Удружења превозника за међународни и унутрашњи транспорт Републике Српске, који додаје да су превозницима по том основу изречене и новчане казне у износу од близу 300.000 евра.

- Ако сте минут прекорачили у односу на дозвољених 90 у 180 дана, већ сте себи направили проблем - истакао је Грбић.

Спорно европско правило је, иначе, на снази још од 15. децембра 2010. године, али транспортне фирме протеклих мјесеци, више него икад, због хроничног недостатка радне снаге траже од органа ЕУ да возачи буду изузети, с тим што нема назнака да ће се то догодити.

Институције у БиХ тврде да покушавају превазићи проблеме с којима се сусрећу бх. возачи камиона, а једно од могућих рјешења, које је на столу, јесте скраћивање времена на граничним прелазима.

Министарство комуникација и транспорта БиХ је, наиме, "скројило" Преднацрт одлуке о успостављању одбора за олакшавање међународног и међуентитетског друмског промета, у којем су понуђена нека од рјешења.

У одбор би, како је предвиђено, требало да буду именовани представници Министарства комуникација и транспорта БиХ, Министарства спољне трговине и економских односа БиХ, Министарства иностраних послова БиХ, Управе за индиректно опорезивање, Граничне полиције БиХ, ентитетских министарстава саобраћаја, привредне коморе итд.

Одбор ће, како је планирано, одржати први састанак у року од 60 дана од дана успостављања, те ће се састајати најмање два пута годишње, а по потреби и чешће.

У образложењу споменутог документа наводи се да се превозници у БиХ суочавају с бројним изазовима на пословном плану, као што су одлазак возача ради рада у иностранству, условљеност дозволама, царинске процедуре, пореска и друга издвајања држави.

- Домаћи превозници већ дужи период указују на проблематику одласка возача у земље Европске уније, усљед свеукупних радних услова који се додатно усложњавају дугим чекањем на граничним прелазима и ограничењима у погледу дана боравка у Европској унији у трајању од највише 90 дана у периоду од 180 дана. Министарство је упознато са информацијама о изрицању прекршајних налога и забране уласка појединим возачима теретних возила због прекорачења времена боравка у Европској унији - навели су из Министарства комуникација и транспорта БиХ.

Истакли су да су о овом проблему информисали Савјет министара БиХ и од Европске уније затражили изузимање возача који обављају међународни друмски превоз путника и робе од ових правила.

- Задаци одбора, чије је формирање у плану, су да предлаже мјере за олакшице у међународном и међуентитетском промету - истакнуто је у нацрту.

Анализа ограничења у промету је, како се додаје, кључна за идентификацију препрека које успоравају ефикасност промета, као што су застарјели правни оквир, компликоване административне процедуре и ограничени инфраструктурни капацитети, гдје спадају гранични прелази и слично.

- Компликоване и временски захтјевне административне, царинске и граничне процедуре у основи представљају главну препреку у погледу ефикасности промета. Квалитетно израђен приједлог програма олакшица омогућио би смањење броја потребних докумената и поједностављење административних процедура, тј. корака, што директно утиче на бржи проток робе и путника, смањење трошкова и брзину испоруке. Поједностављењем ових процедура, посебно уз примјену информатичких технологија, могуће је убрзати обраду, смањити вријеме чекања на границама и оптимизовати токове промета - наведено је у нацрту.

Грбић, међутим, оцјењује да су то приче за малу дјецу.

- То неће ријешити проблем. Тај проблем датира од 2010. године и хиљаду пута смо слали иницијативе надлежним институцијама, а никад ништа није урађено по том питању. Тражили смо да се на фреквентним граничним прелазима уведе трећа смјена како би се смањило чекање, да се отвори још пар граничних прелаза како би се убрзало царињење робе. Ништа још није урађено - рекао је Грбић за "Независне новине".

Он је истакао да је његов камион у недјељу навече, у 22 сата, кренуо ка ЕУ.

- Ево сад је понедјељак, 13 часова, тек сад је прешао тамо, ено на хрватској страни. Шта да ја радим са тим возачем? Изашли су му 'арбајт сати' и он сад мора паркирати камион - појашњава Грбић.

Коментари 0
Повезане вијести
Исти производи у БиХ скупљи него у Европској унији Исти производи у БиХ скупљи него у Европској унији
Доминантно мишљење: Срби сматрају да се ЕУ и САД нису искупиле за бомбардовање СРЈ Доминантно мишљење: Срби сматрају да се ЕУ и САД нису искупиле за бомбардовање СРЈ
ЕУ хоће да забрани и пушење на отвореном ЕУ хоће да забрани и пушење на отвореном
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    1h 21m
    7
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    22h 41m
    18
  • Посне брзе шкољкице
    19h 47m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    21h 33m
    0
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    14h 1m
    3