За 34 предузећа из Републике Српске у петак је додијељено 666 деташмана за рад у Њемачкој у наредној деташманској 2020/2021 години, што за наше фирме, али и раднике има велики значај.
Традиционална свечана додјела одлука о расподјели деташмана привредним друштвима организована је у петак у просторијама Привредне коморе Репубике Српске.
Борко Ђурић, предсједник Привредне коморе Републике Српске, рекао је да је за расподјелу деташмана укупно конкурисало 36 предузећа, али да два нису испунила услове конкурса.
-Ово је за наше фирме важно због тога што одређени број радника који су ангажовани на градилиштима широм Њемачке има могућност да стекне нова и другачија искуства него што је то овдје. Постоје и финансијски ефекти који су важни, јер наше фирме праве реализацију годишње између 30 и 34 милиона евра, што је за нас и те како битно, јер се ради искључиво о резултатима постигнутим ангажовањем радне снаге. То су послови без материјала - рекао је Ђурић.
Он је нагласио да је испуњеност реализације за претходну деташманску годину износила 88 одсто на нивоу БиХ, а кад су у питању фирме из РС, тај проценат је још већи и поред свих препрека с којима су се деташиране фирме суочавале због пандемије вируса корона, проблема с визама те других проблема.
Ђурић је рекао да чак неколико мјесеци нису уопште примани захтјеви за издавање виза.
Појаснио је да су захваљујући посредовању Сташе Кошарца, министра спољне трговине и економских односа БиХ, и разговору с њемачким амбасадором у БиХ постигнути одређени договори.
-Ти договори су резултовали релаксирањем приликом обезбјеђења термина за додјелу виза, што је и те како имало позитиван утицај на рад наших фирми. Вјерујем да ће се и у наредном периоду одржати та пракса те да ћемо се суочавати с мање проблема - рекао је Ђурић.
Додао је да ће и поред свих тешкоћа сви они који су добили прилику да наступе на њемачком тржишту испунити сва очекивања те на најбољи начин реализовати додијељене деташмане и могућност наступа на њемачком тржишту.
Боривоје Рачић, директор "Термомонтаже" из Бањалуке, рекао је да је ова фирма добила 50 деташмана те да на конкурсу за додјелу деташмана није било никаквих примједаба.
-Постоји вишеструка корист наших деташираних фирми у Њемачкој, прије свега за наше раднике који иду на захтјевно њемачко тржиште, затим за привредне субјекте који добијају деташмане, као и Република Српска, која има велики девизни прилив у средствима која долазе овдје, јер наши радници зарађују плате у Њемачкој, а новац троше у Републици Српској, у којој одржавају своје породице - рекао је Рачић.
Он каже да у раду у Њемачкој има потешкоћа, посебно у вези с путовањем и одласком наших радника.
-То значи и да је њемачко тржиште веома захтјевно што се тиче квалитета рада, дисциплине, организованости. Поред тога, било је потешкоћа са документацијом, а нарочито је овај процес усложњавала пандемија корона вируса, која је проузроковала потешкоће у добијању виза, путовању радника, одлазака, тестова и слично - рекао је Рачић.
Он каже да се нада ће привредни субјекти који раде у Њемачкој пребродити све проблеме.
Рачић је захвалио свима који су помогли у визирању путних исправа, јер шест мјесеци у овој години уопште нису могли добити визе за деташиране раднике.