Грађани Босне и Херцеговине ефекте мање стопе ПДВ-а и укидања акциза на гориво могу да очекују најраније за шест мјесеци и то под условом да га хитно усвоји Дом народа Парламентарне скупштине БиХ и да наредних дана ступи на снагу.
Само Управи за индиректно опорезивање треба најмање пола године да се прилагоди новој пореској политици која је дефинисана кроз допуне Закона о ПДВ-у који је јуче усвојен у Парламенту БиХ.
Међутим, ријеч је о најоптимистичнијој могућој прогнози која подразумијева да нема политичке опструкције и било каквог успоравање техничког процеса увођења три умјесто постојеће једне стопе ПДВ-а.
Начелник одјељења за комуникације у УИО Ратко Ковачевић појашњава за портал ЦАПИТАЛ како ће се због укидања јединствене стопе ПДВ-а морати мијењати софтвер који ју је обрачунавао.
-Један софтвер прати царину, јер се ту опорезују сви производи који улазе у БиХ, а други прати систем ПДВ-а у унутрашњем промету. Сви производни су класификовани и морају се анализирати како би им се одредила стопа - каже Ковачевић.
Ипак, према његовим ријечима, за тако нешто нема новца и потребно је хитно дјеловати.
-Институције Босне и Херцеговине су на привременом финансирању већ трећу годину заредом, а у привременом финансирању нема средстава за измјене софтверских рјешења. Значи, морао би се усвојити буџет да би Управа добила новац за тако нешто и да би покренула процедуру око цијеле надоградње софтвера - каже он.
Појашњава како ће пуне руке посла имати и порески обвезници који су у систему ПДВ-а. Наиме, према његовој оцјени они ће морати ангажовати софтверске куће које прате њихов рад како би то све примјенили, како у малопродаји тако и у књиговодству.
Каже како ће прије примјене нових стопа, све морати бити јасно и прецизно дефинисано.
-Мораћемо одредити који су то производи који ће бити опорезовани стопом од пет одсто, који су то производи луксузни на које се примјењује стопа од 22 одсто и да ли ће и на које производе остати стандардна стопа од 17 одсто - казао је Ковачевић за ЦАПИТАЛ.
Иначе, политичари су задатак класификације пребацили у руке УИО БиХ која би како се очекује требала да формира радну групу која би се бавила овом проблематиком.
-У систему не смије бити простора за манипулације и нејасноће - закључио је Ковачевић.
Подсјећамо, на јучерашњој сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине усвојен је Приједлог закона о допуни Закона о порезу на додатну вриједност (ПДВ).
Закон је разматран по хитном поступку, а подржало га је 27 парламентараца, против није гласао нико, суздржана су била четири парламентараца.
Заступници СДС-а предложили су да се по сниженој стопи ПДВ-а од пет одсто опорезује промет добара и услуга и увоз добара, и то лијекова, брашна, хљеб добијен од свих врста брашна, млијеко и млијечни производи, јестива уља, јестиве масноће животињског и биљног поријекла, со, шећер и хомогенизована дјечија храна.
С друге стране овим законом предвиђено је да се по вишој стопи ПДВ-а од 22 одсто опорезују висококвалитетна вина и алкохолна пића, висококвалитетне цигарете и цигарилоси, луксузни парфеми, одјећа и обућа од крзна, накит и сродни производи, сатови врхунски електрични или оптички апарати, луксузна возила, умјетничка дјела, оружје итд.
Тренутна стопа ПДВ-а у БиХ је 17 одсто на све производе без обзира на то да ли су основни или луксузни.
Д. Товиловић