Први храм Светог Сергија Радоњешког у Босни и Херцеговини освештан је на Борогову између Зворника и Тузле. Дрвена црква изграђена у српско–руском стилу засијала је на брду као залог духовног обнављања, али и заједништва братских православних народа. Србе и Русе повезао је игуман целе Русије.
Овакву цркву брвнару, у част Свете Тројице, подигао је и Свети Сергије Радоњешки у непроходној шуми, око 80 км од Москве, у мјесту које се данас зове Сергијев посад. Подигао ју је кад је одлучио да буде монах и тако је почела да живи велика лавра Светог Сергија, која и данас доноси духовне плодове. Имао сам прилику да посјетим то свето мјесто, гдје су многи наши студенти и владике учили богословље. То је заиста духовно срце васељене и царске православне Русије.
Овим ријечима се мјештанима парохије осмачке и народу који се окупио са свих страна обратио митрополит зворничко – тузлански Фотије, након што је освештао богомољу која ће бити срце мале васељене у Републици Српској.
Управо је владика Фотије дао благослов да се ова црквица „као из руске бајке“ посвети ономе чија је лавра симбол васкрсења руског народа.
Свјетлост у мраку савременог свијета
Митрополит је поручио да не можемо заборавити ни Кијево - Печерску лавру, која данас страда, која је, како је рекао, сада Голгота.
Он је истакао да је српски народ позван да остане вјеран вјери својих предака и да православље буде његова свјетлост у мраку савременог свијета.
Том свјетлошћу вођени мјештани ове парохије пожељели су да на брду Борогово подигну храм који ће их сабирати.
Надлежни парох, протонамјесник Мићо Бабић, који је уложио велики труд око изградње ове посебне светиње, за Спутњик каже да храм није случајно посвећен светитељу који за руски народ има огроман значај. Вријеме је да га и православни у овом дијелу свијета боље упознају:
"Велика је радост и благослов да је наша генерација изградила храм посвећен Светом Сергију - истинском примјеру љубави према Богу, људима и истинског смирења. Светог Сергија препознајемо као свог, јер нас подсјећа на Светог Саву, духовног оца свих Срба кроз вијекове. Када читамо његово житије, налазимо доста сличности са оним што је чинио Свети Сава док је походио народ српски. Божја промисао је била да управо на празник спаљивања моштију светитеља Саве освештамо храм Светог Сергија."
Свети Сергије, игуман цијеле Русије
Свети Сергије живио је у 14. вијеку, а како је јачало православље у Русији, тако је јачао и култ овог светитеља међу народом.
Са 10 година млади Вартоломеј се научио писмености у црквено-школској општини, заједно са својом браћом Стефаном и Петром.
Због сиромаштва је био приморан да се пресели у Радоњеш, а послије смрти родитеља одлази у Хотково-Покровски манастир, гдје је већ био његов брат Стефан. Предали су се строгом посту и подвижништву.
Недалеко од манастира изградили су испоснице, гдје је изграђена мала дрвена црква у част Свете Тројице, на мјесту гдје се данас налази катедрала и Црква Свете Тројице. Ту Вартоломеј прима монашки чин под именом Сергије.
Манастир Свете Тројице, најважнији руски православни манастир, лавра, духовни центар Руске православне цркве, основан је 1345. године.
У ишчекивању великог благослова из Русије
Црква је мала, скромних димензија 7 пута 5 метара, али се налази на платоу излетишта Мекота које окупља породице са пуно дјеце, али и излетника који у овај крај долазе због прелијепе природе.
Храм је започет у скромним димензијама, јер село Борогово није велико и постојала је бојазан да ли ће успјети да се доврши његова градња. Али како то обично бива, када постоји искрена намјера и јака вјера Господ пошаље људе спремне да помогну да се овако започето дјело и заврши. Уз то, Свети Сергиј је прво направио малу цркву брвнару, а онда је временом од ње настала данас велика Тројице - Сергијева лавра. Нама остаје да се молимо да благослов овог руског светитеља буде на свима који му се моле у Борогову и да, ако то буде по вољи Божјој, једнога дана дочекамо дјелић његових моштију који би много значио народу овога краја послије свих недаћа и страдања које је преживио.
На освећењу и представник Руске Федерације
На приједлог митрополита Фотија, Свети архијерејски синод Српске православне цркве одликовао је Орденом Светог краља Милутина ктиторе и кумове храма у Борогову – хаџи Станка Загорца из Бановаца и Ристу Цванића из Борогова, за њихову љубав и несебичан труд у изградњи ове светиње.
Посебан духовни доживљај сабрању протеклог викенда у Осмацима су својим пјевањем дали Хиландарски појци. По завршетку богослужења дружење је настављено уз трпезу љубави и умјетнички програм.
Литургији и сабирању уз свјетло којим зрачи овај мали велики храм присуствовао је и савјетник амбасаде Руске Федерације у Босни и Херцеговини Антон Соколов.
На нашим просторима само је још једна црква посвећена Светом Сегеју Радоњешком, у манастру Микулићи под Румијом, код Бара.