Зашто није добро пунити телефон преко ноћи?

03.08.2024. 21:42
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Професор Ритеш Чуг открио је једном приликом како да продужите трајање батерије свом телефону.

Прва грешка коју већина људи прави је пуњење мобилног телефона преко ноћи, што је изузетно штетно за батерију, пише Дејли мејл.

– Већини паметних телефона нове генерације потребно је између 30 минута и два сата да се потпуно напуне. Пуњење телефона преко ноћи, осим што је непотребно, убрзава старење батерије – рекао је Чуг.

Он је објаснио да батерија брже пропада јер се литијум-јонске батерије хемијски разграђују усљед флуктуација температуре и количине коришћења уређаја. Када се пуни преко ноћи, батерија добија четири пута више енергије него што јој је потребно.

– Добра вијест је да већина уређаја аутоматски престаје да се пуни када батерија достигне 100 одсто. Проблем је што позадинске апликације раде цијелу ноћ, па ниво напуњености пада на 99 процената. Сваки пут када се то догоди, телефон се пуни, што временом може оштетити батерију, објашњава стручњак.

Произвођачи мобилних телефона су овај проблем ријешили регулацијом пуњења, па тако Ајфон нуди одлагање пуњења када ниво напуњености пређе 80 одсто, док Самсунг уређаји ограничавају пуњење на 85 одсто.

Још једна ствар која је једнако штетна је када се уређај потпуно испразни, рекао је Чуг и додао да је оптимално пуњење батерије између 20 и 80 одсто. Још једна ставка која утиче на трајање батерије је накупљање прљавштине у прикључку за пуњење, преноси Курир.

– Акумулација прашине у прикључцима за пуњење телефона доводи до његовог прегревања и престанка пуњења. Препоручујем да користите чачкалицу и влажну крпу да бисте се ријешили свих остатака који могу оштетити ваш телефон. Прво морате да искључите уређај, затим га осветлите да бисте видели количину прашине, а затим га нежно уклоните крпом и чачкалицом, савјетовао је Чуг.

Коментари 0
Повезане вијести
Италија забрањује мобилне телефоне средњошколцима Италија забрањује мобилне телефоне средњошколцима
Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину Помоћу ових савјета хљеб ће дуже задржати свјежину
Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност? Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност?
Најчитаније
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    12h 24m
    4
  • Милан Глуховић на челу приватне клинике „Др. Мачкић“
    4h 49m
    0
  • Марија Кири - Физичарка и хемичарка, двострука добитница Нобелове награде
    11h 8m
    0
  • Најмлађа и беба са највише браће и сестара у Рогатици Душан Мијатовић
    12h 0m
    1
  • Већи број студената на Универзитету у Источном Сарајеву
    10h 49m
    0