С обзиром на то да велики број родитеља у Српској и даље не плаћа алиментацију, самохрани родитељи су принуђени да сами одгајају дјецу, но предложени нацрт закона којим би се основао алиментациони фонд скоро три године је остао мртво слово на папиру, а ресорна министарства нису ни почела радити на изради новог закона.
Како су за "Независне" потврдили из Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске, у претходном периоду је био урађен нацрт закона о привременом издржавању дјеце, али су се током припреме приједлога закона појавила различита мишљења о начину на који би овај фонд требало да функционише.
- Између осталог, један од приједлога је био и да фонд буде припојен једној од постојећих установа у систему социјалне заштите. С обзиром на то да установе из система социјалне заштите нису у надлежности Министарства породице, омладине и спорта, не можемо вам рећи да ли ће и на који начин доћи до реализације овог приједлога - рекли су из ресорног министарства.
Појашњавају да је потребно испочетка покренути процедуру израде закона, а како би се закон о привременом издржавању дјеце поново нашао пред народним посланицима.
- Дакле, прво формирање радне групе, израда закона у форми нацрта, па даље по предвиђеној процедури - навели су из овог министарства.
Додају да планом и програмом рада Министарства породице, омладине и спорта за ову годину није предвиђена израда закона о привременом издржавању дјеце, односно алиментационом фонду РС.
С обзиром на то да су установе социјалне заштите под надлежношћу Министарства здравља и социјалне заштите РС, послали смо им питања да ли је у њиховом плану рада предвиђено упућивање у процедуру закона о привременом издржавању дјеце РС те, ако јесте, када би требало да буде упућен у процедуру, но ни након 20 дана нисмо добили одговор.
Како је претходно за "Независне" рекла Дијана Миљатовић, представница Удружења самохраних родитеља "Понос", ни њима није јасно зашто се тако неозбиљно приступа тако озбиљном проблему, с обзиром на то да се ту ради о угрожавању основних дјечјих права.
- Ми од 2009. године, откад је Удружење основано, стално причамо и предлажемо, али стално добијамо одговоре да је то немогуће, да је тешко, а рјешења која смо ми предложили постоје у другим земљама и једноставна су, тако да нам није јасно зашто се тај приједлог не може одрадити, нити зашто се кочи стално - рекла је раније Миљатовићева.
Она је тада појаснила да је "најефикаснији механизам да, ако родитељ не исплати алиментацију до одређеног датума у мјесецу, онда тај износ исплати држава, која даље потражује тај новац с каматама од неодговорног родитеља".
Подсјетимо да је још 2022. године нацрт закона о привременом издржавању дјеце Републике Српске, на приједлог Министарства породице, омладине и спорта, већ усвојен у Народној скупштини Републике Српске и прошао је јавну расправу, али је истекао рок од шест мјесеци до када је закон требало да се нађе у приједлогу пред посланицима.