Медицински факултет у Фочи већ неко вријеме је прави магнет за стране студенте који су у ову малу општину унијели мултикултуралност, али и погурали економски напредак цијеле заједнице, нарочито тржиште некретнина јер је велика потражња за становима убрзала градњу и напумпала цијене најма које увелико премашују 600 марака.
Овај градић смјештен подно Маглића тренутно је привремени дом за 450 студената који долазе из 29 свјетских земаља, од Индије, преко Бангладеша, Малезије, Јапана, Филипина, Сирије, Либије, Туниса, Египта, Нигерије, Гане, Турске, Грчке, Хрватске, Словеније, Аустрије, Њемачке, Француске, Швајцарске, Велике Британије, Русије па све до далеке Америке. У Фочу су стигли са жељом да постану врхунски љекари, а тамошњи Медицински факултет, који је основан под кровом Универзитета у Источном Сарајеву, изабрали су због квалитета, али и изузетно приступачне цијене студија у односу на друге свјетске високошколске установе.
Све је почело прије пет година, када је фочански Медицински факултет, први у земљи, одважно покренуо студије на енглеском језику отворивши врата младима из свијета. Овај потез донио је низ позитивних промјена самом факултету, али и локалној заједници.
Власник фочанске пицерије "Моцарт" Зоран Кунарац прича за "Глас" да општина већ три деценије, колико ради Медицински факултет, практично опстаје и живи на рачун студената.
- Све што се позитивно дешава у Фочи, која је поприлично неразвијена средина, тиче се студената, како домаћих, тако и оних страних, чији је масовнији прилив подигао цијене станова за најам. Кирија у граду од свега 10.000 становника у просјеку износи око 300 евра. Због велике потражње многи станодавци наплаћују и више суме. Подижу се нове зграде, најмање пет тренутно, граде апартмани и све се то дешава због тих студената, они су стуб развоја Фоче. Они овдје морају да спавају, једу, пију, облаче се, шишају. Подижу стандард факултета, али и цијеле општине - прича Кунарац.
Да је масовни долазак странаца развојна шанса, али и врхунска реклама за све природне љепоте којима обилује ова локална заједница, сматра директорица Туристичке организације (ТО) Фоча Споменка Попадић.
- Туризам у Фочи је већ неко вријеме у експанзији и сигурно да су страни студенти томе допринијели. Ми смо добри домаћини, широкогруди, што су инострани студенти препознали. У граду је све више регистрованих апартмана за смјештај, а ми током године организујемо излете искључиво за стране студенте. Водимо их на наше познате дестинације, одушевљени су и желе да се врате. То је за нас огроман плус, најбоља реклама, јер све фотографишу, дијеле на друштвеним мрежама - казује Попадићева.
Да су странци допринијели процвату локалне заједнице, прича и декан Медицинског факултета у Фочи Дејан Бокоњић.
- Ове године смо примили око 130 страних студената, а укупно их је 450, с тим да у Фочи студира 2.200 младих. То је велики број и сигурно да локалним предузетницима доноси могућност веће зараде. Угоститељски објекти, као и трговачки маркети, ма сви боље послују - категоричан је Бокоњић.
Он се нада да ће на прољеће почети и градња новог павиљона Студентског центра "Бориша Старовић" у Фочи, чиме ће бити обезбијеђено додатних 380 смјештајних јединица за студенте.
- Савјет министара БиХ је прије неколико дана утврдио приједлог споразума о зајму између Саудијског фонда за развој и БиХ. Дуго смо чекали на то. Павиљон је од великог значаја с обзиром на то да сваке године без кревета у дому остане око 120 домаћих студената, што ће аутоматски повећати понуду и за стране студенте који сада собу у приватном смјештају плаћају 150 - 200 евра, а прије пет година цијена је била 150 КМ - казао је Бокоњић.
Начелник општине Фоча Милан Вукадиновић сматра да је градња павиљона пријеко потребна јер високе цијене најма никако не иду наруку локалном становништву, нарочито младим брачним паровима који су подстанари.
- Важно нам је да се смјештајни капацитети у Фочи растерете, односно да се понуда повећа те је општина обезбиједила земљиште и све потребне дозволе за изградњу новог павиљона који је од стратешке важности за Фочу. Долазак страних студената утицао је и на раст станоградње, све захваљујући Медицинском и Богословском факултету, који су један од главних стубова развоја наше општине - додао је Вукадиновић.
Дан чаја
Споменка Попадић каже да су ове године први пут обиљежили Међународни дан чаја, а инспирација за догађај су били управо страни студенти.
- Окупили смо студенте из Индије, Италије, Турске, Египта, Бангладеша, Грчке, Јапана и других држава и сви су донијели чај и још по нешто што је карактеристично за њихову земљу коју су представили Фочацима - навела је Попадићева.