Постоје многе борбе у животу, али постоје и борбе за живот. Оне су тешке, неизвјесне и исцрпљујуће, а борци су мали људи и њихови најближи. Умјесто у срећно и безбрижно дјетињство, ове мале људе је тешка и опасна болест натјерала у борбу.
Како је бити болестан, како се живи са тим сазнањем, колико је тешко родитељима чија су дјеца обољела, колико храбри морају бити и колико вјеровати, али и како је то кад се болест побиједи знају они чија је то свакодневица.
Мјесец септембар је увијек у знаку дјетета, али „Златни септембар“ је у знаку дјеце која су обољела од малигних болести.
О „Златном септембу“, мјесецу подизања свијести о дјеци обољелој од рака, за наш портал је говорио Милан Берић, предсједник Удружења родитеља дјеце обољеле од малигних болести "Искра" Бањалука.
У Републици Српској сваке године око 30-оро дјеце оболи од рака, а ово удружење податке добија са дјечијег Одјељењa хемато-онкологије Универзитетског клиничког центра Републике Српске у Бањој Луци.
Берић је истакао да се „Златни септембар“ глобално обиљежава као мјесец подизања свијести о раку код дјеце, те да Удружење „Искра“ сваке године обиљежава овај мјесец низом активности.
- Обиљежавање смо почели 2. септембра у Бањалуци хуманитарним турниром који су организовали бивши фудбалери – ветерани за наше удружење, а сав новац од продаје карата и дресова познатих фудбалера уплаћен је на рачун „Искре“. Сутрадан смо у Добоју дијелили летке, наше билтене и златне машнице, те грађане упознали са значајем раног откривања рака у дјечијој доби. Потом је таква акција услиједила и у Сокоцу и Бањалуци. У родитељској кући у Бањалуци смо организовали и низ ликовних, креативних радионица. Деветог септембра смо, заједно са младицама, дијелили промо-материјал и грађане упознавали са значајем раног откривања рака код дјеце – навео је Берић.
Исто вече, наставља он, Градска управа и Бански двор у Бањалуци су били освијетљени златном бојом.
Златна боја је боја снаге, храбрости и истрајности и боја је наших малих - великих хероја, а златна трака симбол подршке дјеци обољелој од рака и њиховим родитељима.
- Удружење је од свог оснивања 2014. године кренуло у кампању подизања свијести јавности о овом проблему. Кроз нашу родитељску кућу је до сада је прошло око 200 дјеце са родитељима, пратиоцима. Њима много значи подршка, а додатну снагу им даје то што не морају да буду на одјељењу. У родитељској кући постоји читав тим стручног особља који на најбољи начин брине о обољелој дјеци, али и њиховим родитељима. Дјеца тамо нису стигматизована, иду у основну школу и не осјећају се издвојено од својих вршњака – објаснио је Берић.
Како истиче, подршку, поред стручног особља, имају и од оних који су се борили са истом болешћу.
Наш саговорник истиче да је веома важна и подршка друштвене заједнице и институција Републике Српске, иако признаје, на почетку није било лако.
- На почетку није било лако. Четвртог новембра 2014. године смо основали удружење, и од првог дана смо гласно говорили и настојали да подигнемо свијест о свим проблемима са којима се сусрећу дјеца обољела од карцинома, али и њихови родитељи. Имали смо срећу да се наш глас чуо и да је организовано донаторско вече, под покровитељством предсједника Републике Српске, господина Милорада Додика, на којем су се прикупљала средства за реализацију пројекта наше родитељске куће – рекао је он.
Према његовим ријечима, за све ове године постојања удружења и родитељске куће, направљени су велики помаци, а један од најважнијих је усвојање закон по којем родитељи који се брину о обољелој дјеци, током боловања примају стоодстотну плату и могу бити са дјететом сво вријеме лијечења, без ограничења.
За крај разговора Берић је најавио и отварање канцеларије у Источном Сарајеву, те навео да Удружења родитеља дјеце обољеле од малигних болести "Искра" није само бањалучко, него цијеле Српске.