Ријеткост је у друштву да једна фирма инсистира да запосли особу са инвалидитетом, напротив, велики број особа са инвалидитетом који би могли да раде тешко долазе до запослења у Републици Српској.
Срећу да се запосли у једној фирми за производњу и продају ортопедских помагала у Источном Сарајеву имао је наш суграђанин Дејан Звиздало из Трнова.
Звиздало је током Одбрамбено-отаџбинског рата тешко рањен, након чега су му ампутиране обје ноге.
Међутим, никад није клонуо духом и вјеровао је у себе и своје могућности, да ће једног дана добити посао и да ће моћи да ради, упркос инвалидитету.
У разговору за портал Катера Дејан Звиздало истиче да је проналазак посла и запошљавање особа са инвалидитетом највећи проблем за ову популацију у Републици Српској.
- Држава веома мало брине о особама са инвалидитетом, те смо принуђени да се кроз невладине организације афирмишемо и тражимо своја права. Прије годину дана постао сам дио фирме "Моја ортопедика", која се бави производњом и продајом ортопедских помагала - каже Звиздало за наш портал.
Звиздало истиче да је директор фирме Синиша Кнежевић инсистирао да запосли особу са инвалидитетом у овој фирму.
- У нашој држави, а посебно у реалном сектору, наилазимо на предрасуде о способностима и могућностима оспособљавања особа са инвалидитетом у радни однос - тврди Звидало.
Додаје да самозапошљавање даје, не само финансијску сигурност и стабилност, него и позитивно утиче на сагледавање особа са инвалидитетом као корисним и активним члановима друштва.
- Држава мора да поведе више рачуна о особама са инвалидитетом, јер сматрам да су оне на маргинама друштва - истиче Звиздало.
Међутим, у Републици Српској постоји Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању инвалида у Српској који предвиђа олакшице за послодавце који запошљавају особе са инвалидитетом.
Тако да послодавцима који запосле особу са инвалидитетом одређене категорије држава враћа доприносе на лична примања преко Фонда за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида.
Сједиште овог фонда се налази у Приједору.