За изградњу аеродрома код Требиња постоје двије локације и то Мионићи и Зупци, а у наредних десетак дана биће завршено идејно рјешење, док ће комплетан пројекат бити завршен најдаље за годину дана.
Ово је епилог састанка оперативне групе састављене од представника Републике Српске и Србије који су данас одржали састанак у Требињу, гдје су и обишли потенцијалне локације за градњу новог аеродрома.
"Брзо ћемо имати и други састанак и тада ћемо имати више информација. Сада су у оптицају двије потенцијалне локације у околини Требиња", рекла је Весна Божни, помоћница министра за жељезнички, водни и ваздушни саобраћај у Министарству саобраћаја и веза Републике Српске.
Када је ријеч о локацији, бројни параметри ће бити узети у обзир - од приступних путева, висине, јачине вјетра, итд., а коначну ријеч на којој локацији ће бити грађен аеродром даће стручњаци из Србије с обзиром на то да ће она финансирати цјелокупан пројекат. Тек када се одабере локација знаће се и модел по којем ће бити грађен аеродром, а према незваничним информацијама то би могло ићи путем концесије јер је и Александар Вучић, предсједник Србије, након посјете Бањалуци рекао да би аеродром могао бити грађен по том моделу, и то на период од 30 или 35 година.
Зоран Илић, помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије, рекао је да у Херцеговини због терена није било тешко изабрати погодну локацију јер је, како каже, таквих мало, истовремено додајући да постоје двије локације које ће се испитивати.
-Немамо преширок избор и неће нам бити тешко да се определимо за ону која је главна. Оно чиме ћемо се водити јесте да прилазне површи буду обезбеђене. Важно је да 10 километара и од једног и од другог прага писте немамо високе препреке- рекао је Илић.
Када је у питању величина аеродрома, иако још није одређено гдје ће се налазити и по којем моделу ће бити грађен, с обзиром на пространства и једне и друге локације, план је да се направи полетно-слетна писта која ће омогућити слијетање и највећих авиона на свијету.
-Ми ћемо припремити комплетну техничку документацију за израду плана, идејно решење планског акта које ће бити основ за изградњу аеродрома и то ће бити готово у следећих десетак дана. Комплетан план ће бити у периоду од шест месеци и годину дана. Ако буде довољно стручности и воље, мислим да ћемо за неколико година имати аеродром- рекао је Илић, додајући да ће аеродром бити међународни и, осим Херцеговини, значиће и Црној Гори и Хрватској.
Састанку оперативне групе присуствовао је и Мирко Ћурић, градоначелник Требиња, који је рекао да сам састанак говори о озбиљности намјере изградње аеродрома.