Опште је познато да спорт има значајну социолошку и културолошку улогу и димензију и да представља значајан фактор развоја позитивних друштвених вриједности. Посебно је значајан тимски спорт због масивног укључивања младих и због тога што доноси добро здравље највиталнијег дијела друштва, те појаву зближавања и комуникације са свијетом као и развој пријатељских односа у доба када је спорт постао једна од најзначајнијих карика глобалног друштва.
У ранијем систему власти, развој тимског спорта и спортиста финансирала је углавном привреда, односно велики привредни гиганти какви су били Енергоинвест, Фамос, Унис, Зора, Соко, Претис, Тасс... Уз значајну организациону и финансијску подршку државе путем Савеза организација за физичку културу (СОФКА), у то вријеме уз добру инфраструктуру и услове за рад, наши спортски клубови су постизали веома значајне резултате.
Међу значајним успјесима клупског спорта на овим просторима могу се идвојити резултати у рукомету и кошарци.
Бањалучки Рукометни клуб "Борац" уз велики број успјеха у сезони 1975/1976 освојио је првенство, Куп државе и титулу Првака Европе. "Борац" је 11. априла 1976. године постао првак Европе, савладавши у финалној утакмици у СД "Борик" првака Данске Фредерицију са 17:15. Утакмици је присуствовало око 5000 гледалаца. РК "Борац" је тим успјехом постао први клуб из БиХ који се домогао титуле Првака Европе.
Кошаркашки клуба "Босна" из Сарајева је уз остале велике успјехе такође постао првак Европе. У финалној утакмици одиграној 5. априла 1979. године у Греноблеу пред 12000 навијача играчи "Босне" су славили против италијанског "Емерсона" резултатом 96:93 и тако исписали историју.
Данас су нестанком великих привредних субјеката, дугогодишњим неразумијевањем и нерадом власти на стварању одговорајућег амбијента за спортске успјехе, назадовали и тимски спортови и физичка култура, а врхунски професионални спорт тешко да може да прати свјетске трендове, велика улагања и одличну инфраструктуру за бављење спортом у свијету.
Уз поменуту небригу државе за равој спорта и физичке културе у организационим смислу (због непостојање организације која има улогу какву је имала СОФКА), слаба кадровска основа, губитак талентованих спортиста у најмлађој доби, недостатак стручног рада, губљење везе између школе и спортских клубова, нерјешени статуси спортских клубова, смањена улагања усљед гашење великих привредних гиганата, стагнација у привреди која не види интерес улагања у спорт, све већа професионализација рекреативних активности те неријешен статус коришћења, финансирања и одржавања постојећих спортских објеката су главни фактори који су довели до врло слабих такмичарских резултата наших клубова.
За стагнацију развоја спортиста значајно је споменути и мали број утакмица, посебно у млађим категоријама. Појаве као што су избјегавање учешћа у лигама или избјегавање одигравања утакмица што због недостатка финансијских средстава потребних за пут, али и због потребе да се под сваку цијену не изгуби утакмица против комшијског клуба, негативно утичу на развој и напредак младих спортиста.
Катера портал Вас пита ко треба да се потруди па да се колективни спорт у нашем граду подигне на виши ниво или другим ријечима: