Opšte je poznato da sport ima značajnu sociološku i kulturološku ulogu i dimenziju i da predstavlja značajan faktor razvoja pozitivnih društvenih vrijednosti. Posebno je značajan timski sport zbog masivnog uključivanja mladih i zbog toga što donosi dobro zdravlje najvitalnijeg dijela društva, te pojavu zbližavanja i komunikacije sa svijetom kao i razvoj prijateljskih odnosa u doba kada je sport postao jedna od najznačajnijih karika globalnog društva.
U ranijem sistemu vlasti, razvoj timskog sporta i sportista finansirala je uglavnom privreda, odnosno veliki privredni giganti kakvi su bili Energoinvest, Famos, Unis, Zora, Soko, Pretis, Tass... Uz značajnu organizacionu i finansijsku podršku države putem Saveza organizacija za fizičku kulturu (SOFKA), u to vrijeme uz dobru infrastrukturu i uslove za rad, naši sportski klubovi su postizali veoma značajne rezultate.
Među značajnim uspjesima klupskog sporta na ovim prostorima mogu se idvojiti rezultati u rukometu i košarci.
Banjalučki Rukometni klub "Borac" uz veliki broj uspjeha u sezoni 1975/1976 osvojio je prvenstvo, Kup države i titulu Prvaka Evrope. "Borac" je 11. aprila 1976. godine postao prvak Evrope, savladavši u finalnoj utakmici u SD "Borik" prvaka Danske Fredericiju sa 17:15. Utakmici je prisustvovalo oko 5000 gledalaca. RK "Borac" je tim uspjehom postao prvi klub iz BiH koji se domogao titule Prvaka Evrope.
Košarkaški kluba "Bosna" iz Sarajeva je uz ostale velike uspjehe takođe postao prvak Evrope. U finalnoj utakmici odigranoj 5. aprila 1979. godine u Grenobleu pred 12000 navijača igrači "Bosne" su slavili protiv italijanskog "Emersona" rezultatom 96:93 i tako ispisali istoriju.
Danas su nestankom velikih privrednih subjekata, dugogodišnjim nerazumijevanjem i neradom vlasti na stvaranju odgovorajućeg ambijenta za sportske uspjehe, nazadovali i timski sportovi i fizička kultura, a vrhunski profesionalni sport teško da može da prati svjetske trendove, velika ulaganja i odličnu infrastrukturu za bavljenje sportom u svijetu.
Uz pomenutu nebrigu države za ravoj sporta i fizičke kulture u organizacionim smislu (zbog nepostojanje organizacije koja ima ulogu kakvu je imala SOFKA), slaba kadrovska osnova, gubitak talentovanih sportista u najmlađoj dobi, nedostatak stručnog rada, gubljenje veze između škole i sportskih klubova, nerješeni statusi sportskih klubova, smanjena ulaganja usljed gašenje velikih privrednih giganata, stagnacija u privredi koja ne vidi interes ulaganja u sport, sve veća profesionalizacija rekreativnih aktivnosti te neriješen status korišćenja, finansiranja i održavanja postojećih sportskih objekata su glavni faktori koji su doveli do vrlo slabih takmičarskih rezultata naših klubova.
Za stagnaciju razvoja sportista značajno je spomenuti i mali broj utakmica, posebno u mlađim kategorijama. Pojave kao što su izbjegavanje učešća u ligama ili izbjegavanje odigravanja utakmica što zbog nedostatka finansijskih sredstava potrebnih za put, ali i zbog potrebe da se pod svaku cijenu ne izgubi utakmica protiv komšijskog kluba, negativno utiču na razvoj i napredak mladih sportista.
Katera portal Vas pita ko treba da se potrudi pa da se kolektivni sport u našem gradu podigne na viši nivo ili drugim riječima: