Министар правде Репулике Српске Антон Касиповић истакао је да критеријуми за избор судија и тужилаца треба да буду предмет новог Закона о Високом судском и тужилачком савјету /ВСТС/ БиХ јер они који доносе одлуке, суде, морају имати беспријекорну прошлост.
- Судије, тужиоци, они који доносе одлуке, суде, пресуђују, воде поступке или управљају или руководе правосудним институцијама морају имати беспријекорну прошлост, адекватно образовање, статус у друштву, односно морају бити моралне вертикале које обезбјеђују дигнитет правосуђу као важном сегменту друштва -, рекао је Касиповић коментаришући упозорење Европске комисије да би приликом именовања судија и тужилаца требало да буде вођено рачуна о њиховој прошлости.
Касиповић је за - Глас Српске - оцијенио да постоје различита мишљења, оцјене, сугестије па и виђења како унаприједити рад ВСТС-а, те нагласио да је неопходно радити на доношењу новог закона о ВСТС-у и да ће у том послу свакако учествовати и Министарство правде Српске.
Говорећи о застоју у реформи правосуђа у БиХ, он је нагласио да је било доста прилика, потреба и обавеза да буде много више урађено.
Према његовим ријечима, оно што се није дешавало у реформама у БиХ, реализовано је у Републици Српској уз пуни ангажман Владе Српске и Министарства правде.
- Оно што сматрам да је проблематично у вези са застојем у реформи првосуђа у БиХ је то што нисмо искористили снажну подршку, стручни и финансијску, коју нам је свих ових година пружала Европска комисија - , рекао је Касиповић.
Он је додао да је неопходно наставити процес реформи у правосуђу БиХ , али да је оно у шта је дефинитивно сигуран то да реформе у правосуђу у Српској иду завидним ритмом и у смислу обима и квалитета.
- Дужни смо према грађанима у БиХ да што прије усвојимо ревидирану стратегију за процесуирање предмета ратних злочина и да се крене са њеном реализацијом - , рекао је Касиповић.
Када је ријеч о борби против криминала и корупције, Касиповић је навео да су сви једнаки пред законом и да -не смије бити малих и великих-.
Он је рекао да ће се до краја године пред Народном скупштином Српске наћи неколико важних приједлога закон или измјена постојећих који ће допринијети владавини права у Српској.