Момир Ашоња из Источног Сарајева, добитник награде Министарства породице, омладине и спорта Републике Српске за најбољег волонтера, изјавио је Срни да ово признање за њега представља стимуланс за даљи рад, те је показатељ да и особе са инвалидитетом могу да буду креативни и равноправни са осталима.
- Можемо да дамо наш пуни допринос у домену волонтирања, као и у другим друштвеним областима наше локалне заједнице па и шире. Захваљујем властима града Источно Сарајево, општинама Источно Ново Сарајево, Источна Илица, Пале, Трново и Рогатица који су имали разумијевања према нама, те се надамо да ће тако бити и убудуће - истакао је Ашоња, који је предсједник Градске организације слијепих и слабовидих Источно Сарајево.
Ашоња је захвалио за признање у име Градске организације слијепих и слабовидих, Шаховског клуба инвалида "Хендикеп" Источно Ново Сарајево, чији је предсједник, а који дјелује под окриљем ове организације, те Шаховског глуба "Горски" из Рогатице, гдје обавља функцију секретара, као и свих волонтера Републике Српске.
Он је прецизирао да су га сарадници предложили Министартву за ову награду.
Министарство породице, омладине и спорта Републике Српске је, поводом 5. децембра, Међународног дана волонтера, наградило најбољег организатора волонтирања и четири најбоља волонетар у Српској, међу којима је Ашоња.
- Посебно бих захвалио Министарству породице, омладине и спорта Републике Српске које је препознало мој рад и адекватно то наградило - истакао је Ашоња, који због здравствених разлога није био у прилици да данас присуствује свечаном уручењу награда у Бањалуци.
Ашоња је организовао низ културних и спортских манифестација, па велики труд и залагање нису прошли незапажено.
У протеклим годинама је успио да обезбиједи адекватан простор за рад Градске организације слијепих и слабовидих Источно Сарајево, те га опремио, а како каже, постоје обећања града да ће бити планирана средства за запослење административног радника из категорије породице погинулих бораца, у њихову канцеларију, без којег је немогуће радити.
- У овој години, због појаве вируса корона, нисмо имали много активности. Успјели смо да учествујемо само на једном међународном шаховском турниру у Нишу, док смо прошле године имали 28 шаховских турнира, што у нашем граду, Републици Српској, тако и у Србији - додао је Ашоња.
Он је истакао да су аплицирали према граду Источно Сарајево са пројектом за куповину копир-апарата, што је учињено и олакшаће рад у организацији.
Ашоња је рекао да углавном имају подршку града Источно Сарајево и општина Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа приликом организације одређених манифестација, напомињући да су му често указивали и да је немогуће све финансирати, с обзиром на велики број активности које реализују.
Према ријечима Ашоње, у Градској организацији слијепих и слабовидих Источно Сарајево има 160 чланова, од којих је око 20 активно у Шаховском клубу инвалида "Хендикеп" који већ девет година учествује у лиги Шаховског савеза инвалида Републике Српске, те су између осталог, и седам пута били прваци у поједничаној конкуренцији.
Момир Ашоња је 2016. и 2018. године у организације "Гласа Српске" и Министарства породице, омладине и спорта проглашен за најбољег спортског радника и спортисту Републике Српске у категорији инвалида, а добитник је и више признања града Источно Сарајево, општина Источна Илиџа, Источно Ново Сарајево, као и републичког Савеза слијепих.