„Бесплатни“ електронски потпис коштаће 150 КМ, а печат 1.000 КМ

19.11.2020. 18:27
0
ИЗВОР: capital.ba

 Да би добили дигиталну личну карту, односно електронски потпис, грађани ће морати да плате 150 марака, док ће фирме и друга правна лица, попут институција и установа, за електронски печат морати да издвоје чак 1.000 марака, дефинисано је цјеновником министра за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Срђана Рајчевића.

Прије само три мјесеца његов помоћник Денис Туркановић рекао је да ће издавање поменутог потписа и печата бити ослобођено административних терета.

Влада Републике Српске дала је почетком овог мјесеца сагласност на Цјеновник о висини накнада за услуге електронске цертификације цертификационог тијела. Цјеновник је дефинисао Рајчевић.

Према том Цјеновнику, накнада коју ће органи управе, фирме и предузетници морати да плате за услугу издавања квалификованог електронског цертификата за електронски печат износи 1.000 марака.

Дефинисано је и да ће грађани за издавање квалификованог електронског цертификата за електронски потпис морати да плате 150 марака.

Они који погријеше ПИН приликом кориштења електронског потписа и печата мораће да плате 30 марака услугу деблокаде ПИН-а.

Грађани и фирме ће накнаду морати да уплате на рачун јавних прихода, ако желе електронски потпис и печат.

Захтјев за издавање квалификованог електронског цертификата подносиће се АПИФ-у који ће га и издавати.

Подсјећамо, успостављање Националног центра за управљање дигиталним идентитетима покренуто је прије више од двије године, а грађани и фирме у Републици Српској још немају личне дигиталне карте, електронске потписе и печате, нити могу електронски да склапају уговоре и завршавају послове у институцијама.

Када смо прије три мјесеца писали да грађани годину и по чекају на дигитални идентитет у Влади су све правдали пандемијом вируса корона.

Тада је помоћник министра за информационо друштво Денис Туркановић рекао да ће издавање дигиталних идентитета, односно електронског потписа и печата бити ослобођено различитих административних терета. Истакао је да ће подаци о правним лицима, односно фирмама, бити преузети од АПИФ-а, а подаци о грађанима од МУП-а и да ће грађани захтјеве подносити само са личном картом.

Успостављање Националног центра за управљање дигиталним идентитетима, вриједности 2,8 милиона КМ, повјерено је компанији „Проинтер ИТСС“ крајем 2018. године. Рок испоруке хардверског дијела пројекта био је 60 дана, а рок имплементације софтверског рјешења 180 дана.

Истицано је да ће набавком хардвера и софтвера бити створени предуслови за издавање електронских потписа и печата. Рокови за набавку истекли су у августу прошле године, а грађани још немају дигитални идентитет, већ нови намет од стране Владе РС.

Коментари 0
Повезане вијести
Влада Српске: Поскупљују дрвни сортименти Влада Српске: Поскупљују дрвни сортименти
Влада Српске преузеће дио дуга домова здравља Влада Српске преузеће дио дуга домова здравља
Српска позајмила на берзи још 40 милиона марака Српска позајмила на берзи још 40 милиона марака
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    22h 18m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    12h 37m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    19h 21m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    14h 48m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    18h 25m
    1