„Besplatni“ elektronski potpis koštaće 150 KM, a pečat 1.000 KM

19.11.2020. 18:27
0
IZVOR: capital.ba

 Da bi dobili digitalnu ličnu kartu, odnosno elektronski potpis, građani će morati da plate 150 maraka, dok će firme i druga pravna lica, poput institucija i ustanova, za elektronski pečat morati da izdvoje čak 1.000 maraka, definisano je cjenovnikom ministra za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srđana Rajčevića.

Prije samo tri mjeseca njegov pomoćnik Denis Turkanović rekao je da će izdavanje pomenutog potpisa i pečata biti oslobođeno administrativnih tereta.

Vlada Republike Srpske dala je početkom ovog mjeseca saglasnost na Cjenovnik o visini naknada za usluge elektronske certifikacije certifikacionog tijela. Cjenovnik je definisao Rajčević.

Prema tom Cjenovniku, naknada koju će organi uprave, firme i preduzetnici morati da plate za uslugu izdavanja kvalifikovanog elektronskog certifikata za elektronski pečat iznosi 1.000 maraka.

Definisano je i da će građani za izdavanje kvalifikovanog elektronskog certifikata za elektronski potpis morati da plate 150 maraka.

Oni koji pogriješe PIN prilikom korištenja elektronskog potpisa i pečata moraće da plate 30 maraka uslugu deblokade PIN-a.

Građani i firme će naknadu morati da uplate na račun javnih prihoda, ako žele elektronski potpis i pečat.

Zahtjev za izdavanje kvalifikovanog elektronskog certifikata podnosiće se APIF-u koji će ga i izdavati.

Podsjećamo, uspostavljanje Nacionalnog centra za upravljanje digitalnim identitetima pokrenuto je prije više od dvije godine, a građani i firme u Republici Srpskoj još nemaju lične digitalne karte, elektronske potpise i pečate, niti mogu elektronski da sklapaju ugovore i završavaju poslove u institucijama.

Kada smo prije tri mjeseca pisali da građani godinu i po čekaju na digitalni identitet u Vladi su sve pravdali pandemijom virusa korona.

Tada je pomoćnik ministra za informaciono društvo Denis Turkanović rekao da će izdavanje digitalnih identiteta, odnosno elektronskog potpisa i pečata biti oslobođeno različitih administrativnih tereta. Istakao je da će podaci o pravnim licima, odnosno firmama, biti preuzeti od APIF-a, a podaci o građanima od MUP-a i da će građani zahtjeve podnositi samo sa ličnom kartom.

Uspostavljanje Nacionalnog centra za upravljanje digitalnim identitetima, vrijednosti 2,8 miliona KM, povjereno je kompaniji „Prointer ITSS“ krajem 2018. godine. Rok isporuke hardverskog dijela projekta bio je 60 dana, a rok implementacije softverskog rješenja 180 dana.

Isticano je da će nabavkom hardvera i softvera biti stvoreni preduslovi za izdavanje elektronskih potpisa i pečata. Rokovi za nabavku istekli su u avgustu prošle godine, a građani još nemaju digitalni identitet, već novi namet od strane Vlade RS.

Komentari 0
Povezane vijesti
Vlada Srpske preuzeće dio duga domova zdravlja Vlada Srpske preuzeće dio duga domova zdravlja
Srpska pozajmila na berzi još 40 miliona maraka Srpska pozajmila na berzi još 40 miliona maraka
Vlada Srpske ulaže 20 miliona u hotel na Jahorini Vlada Srpske ulaže 20 miliona u hotel na Jahorini
Najčitanije
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    20h 7m
    0
  • Zemljoradnik s ratnim ordenjem svirao klarinet
    18h 18m
    1
  • Snijeg izazvao probleme na Sokocu: Bez struje i vode u pojedinim dijelovima opštine
    19h 52m
    1
  • Preminuo Dragan Marković Palma
    8h 49m
    0
  • Održan zajednički sastanak o klizištu na Trebeviću
    9h 14m
    1