Бесплатно предшколско образовање за дјецу са сметњама у развоју

12.11.2022. 10:05
0
ИЗВОР: srna.rs

Бесплатним предшколским васпитањем и образовањем у Републици Српској обухваћено је шесторо дјеце без родитељског старања и 76 дјеце са сметњама у развоју која имају налаз и мишљење комисије о процјени потреба и усмјеравању, речено је Срни у Министарству просвјете и културе Српске.

Из Министарства су навели да је усвајањем Закона о измјенама и допунама Закона о предшколском васпитању и образовању у јуну 2020. године омогућена олакшица рањивим категоријама дјеце за укључивање у предшколске установе.

Законом је дефинисано да републички Јавни фонд за дјечију заштиту обезбиједи накнаду за суфинансирање боравка у предшколској установи за дјецу са сметњама у развоју.

Министар просвјете и културе Наталија Тривић истакла је да су направљени значајни искораци како би се унаприједио положај дјеце која одступају од типичног развоја.

- Укључивање дјеце са сметњама у развоју у предшколске установе један је од стратешких циљева Министарства, будући да студије показују да је ефекат предшколских интервенција већи код дјеце из социјално угрожених категорија, а нарочито дјеце са сметњама у развоју - рекла је Тривићева Срни.

Према њеним ријечима, спроводе се континуиране активности које се односе на уклањање архитектонских баријера, обуку васпитно-образовних радника за дјецу са сметњама у развоју, набавку дидактичког материјала и асистивних технологија за рад у васпитним групама.

Програм предшколског васпитања и образовања реализује се у основним школама, школама за дјецу са сметњама у развоју и центрима за социјални рад у неразвијеним и изразито неразвијеним јединицама локалне самоуправе у којима не постоје предшколске установе, те установама социјалне заштите у којима су смјештена дјеца без родитељског старања.

Из ресорног министарства су додали да су уз финансијску подршку Уницефа реализована два пројекта, у оквиру којих је за неколико васпитно-образовних установа набављена асистивна технологија и извршена обука за раднике.

Израђен је и водич кроз програм одговорног родитељства и програм психосоцијалне подршке за родитеље дјеце са сметњама у развоју.

У предшколске установе уписано је и око 130 дјеце код којих је уочено одступање од типичног развоја која су у периоду опсервације, а немају налаз и мишљење стручне комисије.

- Измијењеним законским рјешењима прописано је формирање ресурсних центара за инклузивно васпитање и образовање дјеце, чији стручњаци пружају подршку у раду са дјецом са сметњама у развоју у предшколским установама и основним школама -  наводе из Министарства.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    12h 2m
    8
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    4h 32m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    8h 9m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    9h 5m
    0
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    11h 36m
    4