У микрокредитном сектору БиХ се, због економске кризе у свијету, не биљежи раст каматних стопа код намјенских и дугорочних кредита, али постоји мали раст код ненамјенских и кратокорочних, изјавила је данас у Требињу предсједник Удружења микрокредитних организација у БиХ /АМфИ/ Елма Зукић.
- Намјенски кредити су, када је ријеч о трошку за крајњег корисника, на нивоу од прије епидемије вируса корона, а ненамјенски имају благу тенденцију раста, посебно ако су краткорочни- рекла је Зукићева новинарима у Требињу.
Она је навела да, због инфлације и реалног смањења зарада, још нису евидентирали проблеме да грађани теже могу да враћају кредите.
- Свјесни смо ситуације, не можемо бити изостављени од утицаја свјетске кризе и инфлације која има утицаја и на БиХ - рекла је она и нагласила да је микрокредитни сектор у Бих високо капитализован.
Она је навела да микро и мали бизниси чине више од 60 одсто тржишта у БиХ, изразивши наду се да ће заједно пребродити и ову кризу, као ону изазвану епидемијом вируса корона, када је цијели финансијски сектор у БиХ остао стабилан.
Зукићева је указала да на висину каматне стопе утиче много фактора и додатних трошкова, као што су чести изласци на терен и висока резервисања.
- Настојимо да, прије него што клијент добије кредит, заједно израдимо финансијску калкулацију код намјенских кредита - рекла је она и појаснила да клијенте прије подизања кредита упознају шта чини њихову рату и да им помажу да искалкулишу колики кредит могу да поднесу.
Она је напоменула да микрокредитне организације финансирају клијенте који су најугроженији, као што су жене у бизнису и да подржавају младе и стартапе, а предности код њих су, како је навела, што им помажу да покрену свој бизнис и направе бизнис план.