Босна и Херцеговина имаће најспорији опоравак од кризе у региону, а због пандемије коронавируса у економском смислу изгубиће око 3 године.
Према прогнозама Међународног монетарног фонда економија БиХ ове године ће пасти 5 посто, а снажан пад БДП-а доживјеће и све остале државе у Европи.
Но, ако говоримо о опоравку, треба погледати шта ММФ предвиђа за наредни период. Према прогнози ММФ-а, наша економија ће наредне године расти за 3,5 посто.
Тих 3,5 посто у 2021. рачунаће се на мању базу (с обзиром на пад у 2020). Из тога произилази да ће се БиХ тек 2022. вратити на ниво економије из 2019. што значи да губимо три године у смислу економског раста, јер ћемо тек 2023. моћи остварити додатни значајнији напредак у односу на ниво из 2019.
Треба нагласити да ће БиХ – према ММФ-овом извјештају који је објављен у априлу – наредне године имати најмању стопу раста у региону.
Стопе раста БДП-а у 2021. према ММФ-у:
Албанија 8 посто
Србија 7,5 посто
Косово 7,5 посто
Сјеверна Македонија 7 посто
Црна Гора 6,5 посто
Хрватска 4,9 посто
БиХ 3,5 посто
Слична је ствар и када је ријеч о другом кључном економском показатељу, а то је незапосленост. Незапосленост је лани у БиХ износила 15,7 посто, бар када је ријеч о Анкети радне снаге, чије податке користи и ММФ.
Но, свјетска финансијска институција предвиђа да ће та стопа ове године у БиХ скочити на 18 посто, а да ће се наредне године задржати на 16,5 посто. То значи да се ни у наредној години неће вратити на посао сви који су добили отказе у 2020.
Повратак на ниво из 2019. и у овом случају може се, дакле, очекивати тек 2022. и то под условом да све буде како треба, односно да у међувремену не буде нових економских или ван-економских шокова. То значи да БиХ и по овом сегменту губи око 3 године које ће нам требати само да се вратимо на ниво из 2019.
Питање је, имамо ли толико времена…