БиХ међу најугроженијим земљама од мина у свијету

04.04.2021. 11:33
0
ИЗВОР: СРНА

БиХ је и даље једна од мински најугроженијих земаља у свијету, са више од 800.000 угрожених грађана, док је економски губитак због некориштења минско сумњивих подручја процијењен на више десетина милиона евра годишње, подаци су Центра за уклањање мина у БиХ.

Око 65 одсто шумског подручја, те 25 одсто пољопривредног земљишта тренутно се налази под минама, саопштено је на веб страници Центра поводом обиљежавања Међународног дана борбе против мина, 4. априла.

Из Центра за уклањање мина БиХ истичу да пандемија вируса корона утиче на смањено одвијање теренских активности, што се одражава и на укупну реализацију годишњих и стратешких планова, па је у 2020. реализовано око 50 одсто од планираних задатака деминирања.

Истовремено, због повећаног одласка људи у природу и кретања у близини сумњивих подручја, појачане су активности хитног обиљежавања и постављено је или обновљено око 9.000 знакова који упозоравају на минску опасност, због чега је број несрећа драстично смањен, а у посљедње двије године није било цивилних жртава.

Од посљедица минских несрећа до сада је страдало 1.766 лица, од чега је 617 погинуло. Од овог броја страдало је 115 деминера, од чега 53 смртно.

Редуковано је око 3.240 километара квадратних сумњивог подручја, гдје је пронађено 136.148 минско експлозивних средстава. Опасност је потврђена у 118, од укупно 145 постојећих општина у БиХ.

Претпоставља се да се унутар 1.421 угрожене заједнице налази још више од 180.000 минско експлозивних средстава.

Од прошле године, у БиХ је доступна мобилна апликација са минско сумњивим површинама у земљи која је доступна на страници Центра за уклањање мина БиХ, чиме је увелико поједностављен начин добијања информација о безбједности подручја у које се жели ићи.

Крајем прошле године БиХ је добила продужење рока за уклањање свих преосталих минско експлозивних средстава према Отавској конвенцији, потписаној 1997. године, заједно са више од 160 осталих земаља погођених истим проблемом.

Новим одобреним роком је јасно прецизирано да сва преостала минска поља у БиХ буду очишћена до 2027. године, у складу са постојећом Стратегијом противминског дјеловања у БиХ.

Коментари 0
Повезане вијести
Апел грађанима да пријаве минско-експлозивна средства Апел грађанима да пријаве минско-експлозивна средства
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    17h 27m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    15h 38m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    17h 12m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    6h 9m
    0
  • Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
    6h 34m
    1