БиХ означена државом у којој корупција спречава развој

06.03.2021. 20:42
0
ИЗВОР: БН ТВ

Босна и Херцеговина јасно означена као држава гдје корупција спречава развој здравог пословног амбијента, сматрају у опозицији.  

Угледна америчка организација „Heritage Fondation" објавила је индекс економских слобода за 2021. годину. Према том списку Босна и Херцеговина се налази на 82 мјесту у свијету, док је међу земљама у региону БиХ заузела посљедњу позицију.

Према степену економских слобода,   Босна и Херцеговина, је најгора  у региону. На списку који државе рангира по степену постојања слободног тржишта, трошења јавног новца, могућности инвестирања и владавине права, БиХ је и ове године рангирана као држава са неповољним економским показатељима.

Испред Босне и Херцеговине је Сјеверна Македонија са 68, 6 бодова, Словенија са 68,3, Србија са 67,2, самопроглашено Косово са 66,5 бодова. Затим слиједи Хрватска са  63,6, док је БиХ посљедња у региону са 62,9 бодова.

Као основне замјерке на стање у Босни и Херцеговини наводе се недовољно провођење закона, непоштовање имовинских права и ниска ефикасност правосуђа. Оно што највише забрињава, сматрају у опозицији, је што се међу економским аспектима, као замјерка истиче недовољно поштовање закона, чиме је Босна и Херцеговина јасно означена као држава гдје корупција спречава развој здравог пословног амбијента.    

Економисти кажу да овај индекс представља детаљну анализу која укључује све економске аспекте једнне државе, због чега је чудно да институције годинама игноришу јасна упозорења шта конкретно кочи развој и побољшање амбијента за потенцијалне инвеститоре.

Економисти упозоравају да ово није једино истраживање у коме је јасно упозорено шта успорава развој економије у Босни и Херцеговини. Међутим, како тврде, домаћи званичници реагују једино на препоруке оних који имају механизме да им ускрате финансијска средства која су неопходна за  буџете и финансирање јавне потрошње - као што су Међународни монетарни фонд и Свјетска банка.

 

Видео:РТВ БН

Коментари 0
Повезане вијести
Дјечија храна компаније "Хип" није повучена у БиХ Дјечија храна компаније "Хип" није повучена у БиХ
Дуге колоне на улазу у БиХ Дуге колоне на улазу у БиХ
Агенција за безбједност хране БиХ: Здравствено неисправна храна може изазвати више од 200 болести Агенција за безбједност хране БиХ: Здравствено неисправна храна може изазвати више од 200 ...
Најчитаније
  • Дан када је за одбрану Српске Илиџе и српског народа животе дало 12 Илиџанаца
    21h 16m
    2
  • Годишњица бомбардовања РТС-а
    21h 2m
    0
  • Данас је Дан планете Земље
    21h 13m
    1
  • Убиство и самоубиство код Вишеграда
    9h 15m
    0
  • Првенство БиХ у олимпијском боксу у Источном Сарајеву од 24. до 26. априла
    18h 49m
    0