Начелник Источне Илиџе и члан Главног одбора СДС-а Маринко Божовић не крије разочарање стањем унутар властите странке, али ни оним што назива политичким суновратом Републике Српске.
У интервјуу за Буку говори о неподржавању Драшка Станивуковића као опозиционог кандидата, могућности да се и сам кандидује, политичкој кризи у Републици Српској, игнорисању опозиционих општина и „надуваном патриотизму“ власти. Поручује да СДС мора прво очистити властито двориште, јер без унутарстраначке катарзе – кандидатуре за врх РС неће ни бити. А ситуација с Додиком ће се, каже, додатно усложњавати.
Бука: СДС неће подржати Драшка Станивуковића као опозиционог кандидата за предсједника Републике Српске. Поједини медији као разлог наводе Вашу кандидатуру за ту позицију. Да ли је то истина и имате ли амбиције да будете кандидат за ову извршну функцију?
- На ово питање не могу одговорити директно, јер нисам дио највиших органа Српске демократске странке, изузев што сам члан Главног одбора, који до сада није расправљао на ову тему. До избора треба много тога урадити тако да је рано говорити ко ће бити кандидати за најважније функције. Очекујем заказивање сједница Главног одбора и Скупштине Српске демократске странке, како бисмо на том нивоу направили пресјек стања, разговарали о односима у својим редовима и отворили широку дискусију о приликама које пропуштамо, шта смо до сада урадили и ко је одговоран за ствари које нисмо урадили, а дефинитивно смо требали. За катастрофално стање у Републици Српској, која је доведена на руб провалије, је најодговорнији један човјек, али су одговорни и сви њени становници који ћуте.
Ко год да обавља неку дужност, сноси одговорност и за добро и за лоше. За лоше стање у Српској демократској странци је одговорно руководство, а ја ћу прије било каквих кандидатура иниститрати на отварању ове унутарстраначке расправе, јер ћемо оваквим односом изгубити могућност да уопште разговарамо о кандидатури некога из СДС за ову функцију, ма ко то био. Енергија, визија и окупљање су само неке од ствари које не примијетим у представљању странке, а о осталим организационим проблемима ћу говорити на страначким органима. Наравно, уколико и даље буде овакав однос према закључцима и захтјевима истакнутих чланова, од којих је већина у овом моменту инертна и које актуелно руководство, које нема потребни капацитет, није способно окупити – мораћемо почети говорити јавно - рекао је Божовић.
Бука: Након потписивања Платформе за мир, предсједник СДС-а Милан Миличевић је рекао како млади одлазе, чак и цијеле породице, због корупције, несигурности и неповјерења у институције. Мислите ли да ће промјеном власти, ако до тога дође, бити лако, да не будем потпуни песимиста па да не кажем немогуће, повратити повјерење у институције?
- Све што је мој пријатељ и предсједник Српске демократске странке Миличевић рекао је тачно и ту се нема шта додати. Републици Српској су потребне суштинске промјене, а да бисмо убиједили људе да смо другачији већ сада морамо послати такве поруке и својим поступцима из микро средина пренијети оптимизам у цијелу Републику Српску. Такође, потребна је политика која се осмишљава и планира стратешки, за дужи период, са циљем преузимања власти у Бања Луци. Оно што данас имамо су иницијативе појединаца и посланика који праве привид да странка нешто ради и да је присутна. Потребна је општа мобилизација чланства, привлачење свих незадовољних људи, улазак у народ, афирмација стручности и знања и дизање одбора са посебним освртом на Крајину, а то значи јак и снажан СДС. Један од услова враћања повјерења у институције је деполитизација Јавног телевизијског сервиса, који је најјачи алат режима и који мора говорити истину и бити објективан и непристрасан, ма колико то тренутној и будућој власти сметало - рекао је Божовић.
Бука: Поруке из СДС-а су да ће споразум бити понуђен и многим другим политичким партијама из Републике Српске? Којим партијама? Ако говоримо о парламентарним то у суштини значи да се ради о странакама које су у коалицији са СНСД-ом. Вјерујете ли да међу њима има храбрости за нешто такво?
- Потпуно је јасно да СДС мора бити локомотива која за собом вози све остале политичке партије које имају парламентарни статус од нивоа БиХ, преко парламентарних странака у НСРС, па до парламентарних странака на локалним нивоима, незадовољних појединаца и покрета који су изгубили повјерење у СНСД, који је све своје партнере политички “подавио” и данас постоји ослањајући се искључиво на политичке прелетаче, односно папке! Вјерујем да се стварају услови да за повлачење таквих потеза неће бити потребна храброст, већ само здрав разум - рекао је Божовић.
Бука: Како ви видите расплет политичке кризе, мислите ли да Милорад Додик може избјећи хапшење и да ће бити изнад закона и одлука суда? Мислим, може ли бити и даље изнад закона?
- Ситуација око човјека за којег ме питате ће се дефинитивно додатно усложњавати. Број људи које ће увући у проблеме ће се сваким даном повећавати, а расплет ће бити извјестан оног момента када сљедбеници схвате да су искориштени и препуштени правосудним органима, а да њега у њиховој одбрани нема и да су бранили човјека који је у политичкој каријери доживио највише трансформација, те да сем режимских медија треба укључити и мозак. Поред свега тога предвиђам додатне финансијске притиске у стању изолације у којем се налазимо, али и изношења у јавност чињеница о очитој јавној корупцији и крађи новца из Буџета Републике Српске, који се данас постали свакодневица - истакао је Божовић.
Бука: Често говорите о занемарености опозиционих општина од стране Владе РС, еклатантан примјер је и тај да Влада даје новац за основну школу у Источном Новом Сарајеву гдје је на власти СНСД, а новац обећан за изградњу Гимназије у Источној Илиџи никада нисте добили. Колико је тачно новца Влада РС уложила у Источну Илиџу од када сте Ви на власти?
- Тужно је што нам је постало нормално и уобичајено да општине дијелимо на опозиционе и позиционе, односно опозиционе и позиционе начелнике. Недостају јасни критерији за одређивање приоритета и вредновање колико ко доприноси стварању новца у нашој држави. Нећу правити поређења са другим општинама већ ћу просто одговор усмјерити у другом правцу, а то значи да привреда и сви становници Источне Илиџе Босни и Херцеговини и Републици Српској и свим фондовима у једној календарској години уплате преко 100 милиона конвертибилиних марака, а да нам се по свим основама врате мрвице, што наравно подразумијева плате буџетских корисника и лијечење наших становника. То је срамота. На политику и начин функционисања који зависи од воље појединца треба ставити тачку - рекао је Божовић.
Бука: Да ли је тачно да је новац за реконструкцију неких путева у општини обезбиједило Федерално министарство расељених особа и избјеглица и како то коментаришете у контексту патриотизма власти, што је најчешће кориштен наратив дискредитације, барем у медијима?
- Тачно је да смо ми локална заједница која има услове да се пријављује на јавне позиве, између осталог и овог министарства за које ме питате, и да захваљујући категоријама становника које живе на нашој општини можемо реализовати такве пројекте. Патриотизам, нажалост, постаје најизлизанија ријеч коју тренутни режим користи у јавним наступима, а поступци показују да раде потпуно другачије - истакао је Божовић.
Бука: Када је у питању опозиција у Источном Сарајеву најгласнији сте у отвореним критикама предсједнику РС Милораду Додику, недостаје ли критике на локалном нивоу? Сматрате ли да градоначелник Ћосић има исти однос према опозиционим општинама као и лидер његове странке?
- Потпуно је јасно да би те критике упућене господину Додику, нарочито послије његовог охрабривања људи који нападају неке од опозиционих лидера, требале бити и жешће и чешће, али треба наћи мјеру. Надлежности, начин функционисања и устројеност Града су другачији у односу на Републику Српску те дају много мање могућности за дискриминацију коју врши Додик на том нивоу. Колега Ћосић свакако има обавезу према Источној Илиџи, Источном Старом Граду и Палама због свих становника који у њима живе, али и својх присталица. Не умањујући значаја предходних сазива одборника у Граду Источно Сарајево мислим да ће у тек изабраном сазиву градска власт, бар што се тиче одборника Српске демократске странке, имати прави корективни фактор - навео је Божовић.
Бука: Пред изборе било је доста напада из врха СНСД-а на Вас због земљишта за проширење аеродрома Сарајево због навода да сте помјерили међуентитетску линију, иако је проширење аеродрома потреба свих грађана Босне и Херцеговине. Сада се о томе не прича. Шта се дешава са тим пројектом?
- То је у једном моменту била топ тема, због које сам једно вријеме био предмет свих режимских медија и у прва два минута свих информативних емисија. Међутим, доказало се да је исправна она народна изрека „У лажи су кратке ноге“, јер смо демантовали све лажи сервиране путем режимских медија. Мене у овом моменту интересују потребе мојих становника и свакако ћу се потррудити да их заштитим од свих видова злоупотребе и да их усмјерим према одговорнима, уколико њихова имовина буде угрожена. Да се мало нашалим, а свакако је озбиљна тема, о потребама становника Републике Српске ћу размишљати ако се инсинуације из вашег првог питања о мојим личним амбицијама испоставе као тачне. Сигурно знам да се овај пројекат тренутно проводи на дијелу територије који припада Федерацији БиХ и да ако буде његових намјера на ширење према Источној Илиџи адреса за преговоре нисмо ми, као локална заједница, већ Влада Републике Српске – као што сам то рекао прије осам мјесеци - рекао је Божовић.