Радомир Церовина, један од чланова Преговарачког тима МУП-а Републике Српске, посљедњих неколико година учествовао је у спашавању више живота.
Стрпљивим преговорима 2014. године од самоубиства је одговорио мушкарца на Палама и прошле године радника “М:тела” у Источном Новом Сарајеву који се на послу полио бензином, а учествовао је и у спашавању двоје дјеце из запаљеног стана на петом спрату зграде у Добрињи.
Први контакт
Преговарач је постао 2013. године, прошавши кроз исцрпне обуке за реаговање у кризним ситуацијама попут талачких криза, покушаја самоубиства и слично. У разговору за “Аваз”, Церовина каже да посао преговарача није лак.
- Када осјетиш да си некоме помогао и спасио му живот, то је посебан вид сатисфакције, личног и професионалног задовољства. Током преговора морате размишљати “300 на сат” јер једна погрешна ријеч неког може одвести у смрт, а позитивна довести до срећног краја - каже Церовина.
Појашњава да је у кризним ситуацијама први контакт веома битан, а сама операција сложена и зна трајати сатима, данима, па и дуже. Да бисте се упустили у разговор с неким ко пријети самоубиством, преговарачи морају имати што више информација.
- Морате знати о каквој се особи ради, средини у којој живи и ради, породичним приликама, да ли има одређене склоности, чиме је незадовољна, да ли има порока, јер сви сегменти могу бити од великог значаја. Морате саосјећати с њом и спознати њену бол да би стекла ваше повјерење. Психологија приступа игра велику улогу - прича Церовина.
Једини адут
Он каже да на лице мјеста у већини случајева излазе два преговарача, по потреби и психолог, уз остале полицијске службенике. Води се рачуна о свему, па и о полу преговарача. Док један преговара, други припрема тактику разговора, податке и усмјерава активног преговарача. На преговоре иду у цивилу, с уобичајеном полицијском опремом.
- Ми носимо оружје, али ријечи су наше најјаче оружје! Оне су једини адут, механизам одбране и подршке појединцу. Ниједна ситуација није идентична. Свака прича је прича за себе, а сваки мотив је мотив за себе. Пресудну улогу у цијелој ситуацији зна да има и богато полицијско искуство које вас научи како да приступате одређеној ситуацији - каже Церовина.
Он каже да су талачке ситуације најсложеније, а, срећом, у каријери није имао прилику да учествује у тој врсти преговора.
Добровољци без накнада
Преговарачки тимови МУП-а РС формирани су 2011. године. Тренутно располажу са 24 преговарача подијељена у шест тимова. Обуке су прошли под надзором МУП-а Србије и Словеније, уз разне радионице широм региона. Ради се о полицијским службеницима - добровољцима завидних психофизичких способности. Посао преговарача, осим редовних полицијских задатака, раде по потреби и без материјалне накнаде. Од оснивања ангажовани су 32 пута и све интервенције су биле успјешне.
Спасили пет живота
Од почетка марта полицајци МУП-а РС спасили су животе петоро грађана. Спријечили су три покушаја самоубиства скоком с моста у Бањој Луци, Дервенти и Добоју те скоком с грађевинске скеле цркве у Котор Варошу. Недавно су 26-годишњака из Скелана код Сребренице одговорили од намјере да запали себе и кућу у коју се закључао, а у томе је велику улогу одиграо један од преговарача.