Цетиње се слави због ћириличке културе

09.08.2022. 19:10
0
ИЗВОР: srna.rs

Цетиње, на којем су штампане прве књиге на ћирилици, слави се због ћириличке културе, рекао је данас Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

Митрополит је истакао да се Цетиње и Цетињски манастир славе због ћириличке културе, те да је, заједно са настанком Цетињског манастира, овдје писан Октоих и штампане прве ћириличке књиге на словенском југу.

- У тим књигама славе се Свети Сава, Свети Симеон и Свети Стефан Дечански и све је јасно, а оне који неће да им буде јасно не треба много ни убјеђивати, јер се ради о извитопереном уму и вољи и ту не можете ништа докле Божија милост не подејствује - навео је митрополит црногорско-приморски.

Митрополит је данас, на празник Светог великомученика Пантелејмона и Светог Климента Охридског, служио Свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру.

Коментари 0
Повезане вијести
,,Цетињски вјесник“ 1912: Странци обавезни да користе ћирилицу у српској Црној Гори ,,Цетињски вјесник“ 1912: Странци обавезни да користе ћирилицу у српској Црној Гори
Српски језик у школама у Гламочу након готово три деценије Српски језик у школама у Гламочу након готово три деценије
Враћање ћирилице у државне институције Црне Горе Враћање ћирилице у државне институције Црне Горе
Најчитаније
  • Битка за Рогатицу - Једна од највећих битки четника против Нијемаца и усташа (ВИДЕО)
    15h 15m
    24
  • Важно упозорење МУП-а Републике Српске
    12h 25m
    0
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске данас у Биљешеву код Какња
    16h 59m
    0
  • Марш одбране „Војковићи – Илињача“ у понедјељак
    4h 25m
    0
  • Преминуо Јосип Пејаковић
    16h 40m
    7