Цигарете ће малољетници тешко да купе, али снус могу без икаквих ограничења

10.02.2025. 09:36
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

На кутијама пише +18, концентрат никотина је невјероватно велик, али малољетници у Српској могу без проблема да га купе.

Снус је посљедњих година постао веома популаран међу младима. То је облик дуванског производа који се ставља испод горње усне, не захтијева пушење, па га млади сматрају „здравијом“ алтернативом цигаретама.

Али, да ли је тако? Наиме, на декларацији паковања снуса, који може код нас да се купи, пише да једна кесица има 13,2 милиграма никотина, а цигарета 0,4 милиграма!

Стручњаци широм свијета упозоравају да тренд конзумирања снуса носи озбиљне здравствене ризике. Иако овај производ може изгледати као мање штетан избор од цигарета, конзумирањен се ризукује зависност, срчане болести, али и потенцијалне посљедице по орално здравље.

Нажалост, многи сматрају да је безопасан јер се не пуши. Али, интернет је препун упозорења љекара да дуванске супстанце, било да су у облику цигарета, снуса или других производа, садрже никотин који ствара зависност, а дугорочно могу довести до озбиљних болести попут рака, кардиоваскуларних болести и других поремећаја. Такође, дугорочно коришћење снуса може изазвати иритацију десни, проблеме са зубима, а повећава и ризик од развоја рака усне шупљине.

Продаје се свугдје

Ипак, код нас све више младих посеже за снусом управо због тога јер је лако доступан. Малољетници тешко да могу да купе кутију цигарета, али снус без проблема могу на бензинској пумпи и киоску. Такође, интернет је препун страница преко којих можете да наручите снус.

- Када сам почела да истражујем како то да млади могу да купе снус, почела сам од једне безинске пумпе. Раднике сам питала шта да имам 12 година, да ли би ми продали, а они су рекли да им закон то није ограничио. Било ми је страшно када сам видјела да кесица снуса има 13,2 милиграма никотина, а цигерете које ја пушим 0,4 милиграма – прича за Српскаинфо мајка која је почела да истражује како то да њена дјеца ђаци и њхови вршњаци снус могу да купују без икаквих проблема.

Сазнала је и да, када почне да се конзумира снус, дјеци у почетку буде мука, јер се никотин отпушта, а онда се тијело навикне. И не можете тако лако да сазнате да ли ваше дијете конзумира снус, јер не смрди по никотину. Наиме, он долази у различитим аромама и има лијеп мирис.

- Паковање изгледа као од креме за ципеле. На пумпама стоји поред касе. Унутра има 15 комада и кошта 6,7 марака. Распитивала сам се да ли код нас постоји тест, да се измјери концетрација никотина и таква могућност не постоји ни у државним, ни приватним лаборатријама – прича она забринуто. Додаје и како ће покушати све да добије конкретне информације од релевантних институција о овом производу, али и проблему који може да изазове код дјеце.

Законска регулатива

Ми смо питали надлежно министарство да ли је у Српској забрањена продаја снуса малољетницима, односно дувана за жвакање/сисање. Законом је забрањена употреба, продаја и поклањање дувана и дуванских производа лицима млађим од 18 година и од стране лица млађих од 18 година. Регулатива код нас под дуваном подразумијева биљку сорте дуван, у смислу сировог дувана, сушеног дувана и свих дуванских производа који потичу од ових биљака.

- Под дуванским призводима подразумијевају се цигарете, цигаре, цигарилоси, дуван за пушење, дуван за шмркање, дуван за сисање, дуван за жвакање и сви други производи који су дуванског поријекла – кажу за Српскаинфо из Министарства здравља и социјалне заштите РС и поручују да прате тенденције у развоју тржишта и регулисању области употребе дувана и дуванских производа, али и алтернативних нових производа који се појављују, а у свом саставу не садрже дуван, али садрже никотин или ароме без никотина.

- Република Српска, као и остале земље, разматра најадекватније начине регулисања ове области, у чему је потребан мултидисциплинаран приступ. Министарство здравља и социјалне заштите РС остаје посвећено заговарању ограничавања коришћења дуванских производа који су штетни за здравље становништва, што би у догледно вријеме требало бити и законски прецизније дефинисано – поручују из овог министарства и додају да се разматрају нова законска рјешења у области заштите становништва од дуванских производа и осталих производа за пушење, а која ће бити врло важна не само са аспекта дуванског дима, него и осталих производа за пушење који се користе међу омладином.

Иначе, у многим земљама законодавци су већ почели да препознају опасности које снус може донети и почели су да доносе регулативе које ће ограничити његову доступност, посебно међу малољетницима. Стручњаци позивају на повећану едукацију и информисање младих о опасностима снуса, као и на доношење јасних законских регулатива које ће ограничити његову доступност на тржишту, како би се заштитили најрањивији, а то су млади људи.

Коментари 0
Повезане вијести
Три године бруталних поскупљења: Овако су расле цијене у Српској Три године бруталних поскупљења: Овако су расле цијене у Српској
Колико је страних фирми лани пословало у Српској и чиме се баве? Колико је страних фирми лани пословало у Српској и чиме се баве?
Мушко шишање дупло скупље, шампон јефтинији: Колико је поскупјело фенирање у Српској? Мушко шишање дупло скупље, шампон јефтинији: Колико је поскупјело фенирање у Српској?
Најчитаније
  • Сјећање на Славка Јовичића Славуја
    17h 45m
    6
  • Црква Успења Пресвете Богородице на Палама
    17h 10m
    0
  • Обавјештење о прекиду електричне енергије
    10h 27m
    0
  • Хан Пијесак: Физички се сукобили, па пријетио суграђанима
    15h 20m
    0
  • Александар Пушкин – писац руске књижевности који је умро због љубави
    16h 41m
    1