Цијена кафе поскупљује и до 30 одсто

03.12.2024. 08:55
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Тржиште кафе пролази кроз једну од најдубљих криза у новијој историји, а цијене овог, многима омиљеног напитка могле би да порасту за од 25 до 30 одсто у наредној години.

Разлог новог поскупљења, како говоре свјетски аналитичари, али и наши саговорници, крије се у чињеници да ће неповољни временски услови утицати на жетве у Бразилу и Вијетнаму.

Митар Самарџија, директор "Бом импекса", чији је најпрепознатљивији бренд ОМ кафа, истиче да су од почетка новембра цијене сирове кафе забиљежиле значајан раст.

- На њујоршкој берзи цијена је скочила за преко 36 одсто, досегнувши 326,15 УСД по фунти, док је на лондонској берзи робуста кафа забиљежила раст од 26,5 одсто, са 4.340 УСД на 5.488 УСД по тони. Дугорочно, ситуација је још драматичнија: цијене су се од новембра 2021. повећале за 214 одсто у Њујорку и 384 одсто у Лондону - објашњава он.

Како наводи, ове промјене резултат су комбинације глобалних фактора, укључујући смањену производњу због неповољних временских услова, историјски ниске залихе у европским складиштима и растућих трошкова транспорта.

- Такви услови стварају притисак на цијене које, ако се стабилизују на тренутним нивоима, неминовно доводе до повећања малопродајних цијена. Одржавање садашњих цијена сирове кафе директно утиче на цијели ланац снабдијевања, чинећи прилагођавање на нивоу крајњих потрошача неизбјежним - каже он за "Независне новине" и додаје да се они као компанија која се бави прерадом и дистрибуцијом кафе суочавају с озбиљним изазовима, али и да упркос свему остају посвећени одржавању стабилности испорука и минимизирању утицаја ових поремећаја на купце.

- Наша мисија је очување квалитета производа и повјерења потрошача, чак и у овим несигурним временима - истиче Самарџија наводећи да ово стање није само питање тржишне прилагодбе, већ глобална криза која захтијева сарадњу свих актера у ланцу.

Да се очекују нове цијене потврђује и Драган Грбић, главни пржионичар у "Caffemiu".

- На ова већ постојећа поскупљења најављено је још 30 одсто због климатских услова који се дешавају у Бразилу и Вијетнаму, а то су највећи произвођачи у свијету и највише кафе увозимо од њих - каже Грбић за "Независне новине" додајући да ће се то одразити сигурно и на наше тржиште, на коме се пола килограма тренутно креће око 10 марака, па и више.

Према подацима Управе за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине, током 11 мјесеци ове године у БиХ је увезено 17,9 милиона килограма кафе вриједне 157.085.398 КМ, док је у истом периоду лани то било 18,2 милиона килограма кафе, међутим њена вриједност је била много мања и износила је 129.591.117 КМ.

С друге стране, када је ријеч о извозу, како су истакли из ове институције, за 11 мјесеци 2024. године из БиХ је извезено 131.653 килограма кафе чија је укупна вриједност износила 1,5 милиона КМ. У истом периоду лани извезено је знатно мање кафе, односно 47.405 килограма, а вриједност је била 757.802 КМ.

Иначе, укупна производња кафе у свијету подијељена је на 70 одсто арабике и 30 одсто робусте.

Коментари 0
Повезане вијести
У нову годину са скупљим брашном У нову годину са скупљим брашном
Одлука о поскупљењу струје у Српској до 15. децембра Одлука о поскупљењу струје у Српској до 15. децембра
Расту цијене уља на полицама у маркетима у Српској Расту цијене уља на полицама у маркетима у Српској
Најчитаније
  • Сјећање на пуковника Зорана Боровину, команданта Илиџанске бригаде ВРС
    17h 42m
    2
  • У саобраћајној несрећи погинули сестра и два брата
    21h 47m
    0
  • Детаљи несреће у којој су погинули сестра и два брата
    17h 52m
    0
  • Стравичан злочин: Пронађена тијела двоје новорођенчади
    13h 51m
    0
  • Ухапшен службеник УИО
    13h 48m
    1