Цијене нафте у паду, незапамћено од 1991. године

09.03.2020. 09:50
0
ИЗВОР: Buka

На самом почетку трговања у понедјељак цијена барела на лондонском тржишту потонула је за више од 14 долара или 31,5 посто, на 31,02 долара.

На америчком је тржишту, пак, цијена барела склизнула 32 посто, на 28 долара.

Тако оштар дневни пад цијена 'црног злата' није забиљежен још од јануара 1991. године, када је започео први Заљевски рат и када су цијене потонуле 33 посто.

Драстичан пад цијена нафте на најниже нивое од фебруара 2016. посљедица је одлуке Саудијске Арабије, највећег свјетског извозника нафте, да казни Русију, другог највећег свјетског произвођача нафте, која у петак није пристала на приједлог ОПЕЦ-а о даљем смањењу производње.

Организација земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) и њени дојучерашњи савезници, на челу с Русијом, дуже су се вријеме придржавали договора о смањењу производње за 1,7 милиона барела дневно како би се подржале цијене нафте, које су под притиском због превелике производње.

Посљедњих су седмица, пак, под додатним притиском због страховања да ће ширење коронавируса изазвати успоравање раста глобалне привреде, а тиме и потражње за нафтом.

Коментари 0
Повезане вијести
У Москви руско-српски турнир посвећен обиљежавању Дана Републике Српске (ФОТО) У Москви руско-српски турнир посвећен обиљежавању Дана Републике Српске (ФОТО)
Вакцину против рака пацијенти из Србије примиће до краја године Вакцину против рака пацијенти из Србије примиће до краја године
У Русији направљен препарат против рака, који не захтjева хемиотерапију У Русији направљен препарат против рака, који не захтjева хемиотерапију
Најчитаније
  • Сјећање: Бошко Новаковић, један од најмлађих гардиста који је положио живот за Републику Српску
    7h 43m
    11
  • Годишњица смрти великог Небојше Глоговца
    7h 44m
    3
  • Годишњица формирања Првог јуришног батаљона (ВИДЕО)
    3h 41m
    0
  • Блануша: Нисам разочаран резултатима избора
    18h 13m
    0
  • Снимање сцена за филм „Линија“ у Источној Илиџи – потребни статисти
    1h 1m
    0