Док се у појединим земљама Европе тржиште некретнина „хлади“, у БиХ то није случај. Штавише, смањења тренда раста цијена нема.
Подсјетимо, протекле године просјечне цијене продатих станова досегле су рекордни ниво од 1.905 КМ по квадрату, док је, према посљедњим подацима Агенције за статистику БиХ, тај раст знатно већи.
Тако је просјечна цијена квадрата продатих нових станова у првом кварталу ове године износила 2.248 КМ, што је у поређењу с годином раније раст за чак 23 одсто.
Усто што цијене некретнина у БиХ настављају расти, потражња је и даље већа од понуде.
Потврђује то Махо Тасо из сарајевске агенције за некретнине „Простор“, наглашавајући да је у односу на почетак године у овом периоду значајно побољшана понуда, али у староградњи.
– Иако је тај баланс повољнији, ипак је потражња и даље огромна. Траже се, практично, некретнине у свим дијеловима Сарајева и свих квадратура, мада се најчешће ради о становима величине између 40 и 70 квадратних метара. Наравно, највише се тражи новоградња, али таквих пројеката скоро да нема. Оно што је било, а радило се о луксузним пројектима, скоро све је распродато, а цијена квадрата у тим објектима се кретала између 6.000 и 7.000 КМ – каже Тасо.
Висина камата
Саговорник Аваза наводи и то да су каматне стопе на стамбене, хипотекарне, као и ненамјенске кредите и даље повољне, односно нису значајније нарасле.
Евентуално, већи пораст камата могао би довести до успоравања тржишта некретнина и смањења тренда раста цијена. У Мостару скоро да нема новоградње, а реновирани станови се продају по цијени од 2.000 до 2.300 КМ по квадрату.
И у Требињу “жара”
У Зеници се квадрат некретнине у староградњи продаје по цијени између 1.500 и 2.000 КМ, а у новоградњи кошта и више од 2.500 КМ.
У Бањалуци су се станови и на рубним дијеловима продавали по цијени од 3.000 КМ по квадрату, док се у Требињу у новоградњи квадрат стана плаћа и по 4.500 КМ.