Да ли ће и када доћи до пада инфлације и цијена хране у БиХ

03.03.2023. 08:36
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Инфлација која тренутно у БиХ износи око 15 одсто још није достигла свој врхунац и треба га очекивати током ове године, што ће се највише манифестовати кроз нови раст цијена основних животних намирница и трошкова живота.

Сматра ово директор Удружења банака БиХ Берислав Кутле, наводећи да на ово указују и подаци из саме Европске уније, чију судбину ћемо морати дијелити, да је у земљама попут Њемачке, Француске и Шпаније, након успоравања, забиљежен нови раст инфлације у фебруару.

- Очигледно монетарна политика коју воде централне банке, која се огледа кроз повећање каматних стопа, не може у потпуности зауздати ову инфлаторну аждају и изаћи тако лако из њених канџи, јер су и сами узроци многобројни. Док се не нађу рјешења, проблеми из Европске уније ће се прелијевати и на наше тржиште те утицати на кретање цијена на нашем домаћем тржишту. Највећи проблем је што готово све увозимо. Зато сматрам да ће инфлација која се с прошле године прелила на ову тек сада достићи свој пик. Праве посљедице ћемо тек осјетити, јер плате и пензије не могу да прате раст цијена и трошкова живота - поручио је Кутле.

Указује на то да бројеви понекад могу да заварају. Као примјер наводи податак да је инфлација у БиХ око 15 одсто, али да се врло често пренебрегава да су цијене хране и енергената скочиле много више од овог процента, а за шта грађани, процентуално гледајући, највише новца издвајају.

- Слично је када анализирамо и цијене хране. У БиХ је то, према званичним подацима, око 26 одсто, али ако погледамо колико сада кошта хљеб, млијеко или месо у односу на почетак прошле године, видјећемо да су поскупљена огромна и да иду до 100 одсто - каже Кутле.

Слично мишљење дијели и економиста Александар Љубоја, поручујући како грађани БиХ не могу очекивати неке боље дане у скорије вријеме. Како каже, “правила” која су некада вриједјела, више не важе, јер економске токове у свијету сада диктирају велике компаније које су руководе оном “што је већа несрећа, то боље”.

- Један од начина да дођу до екстра зараде је и инфлација. Поготово ако је она “надувана”. Мислим да на глобалном тржишту влада изузетан хаос и одлуке се доносе стихијски - каже Љубоја, додајући да ни БиХ неће моћи остати имуна на све ове игре, поготово јер незајажљивост богатих, па и оних овдашњих, постаје сваким даном све већа.

Због тога, како каже, није оптимиста ни када је у питању борба против актуелне инфлације, поготово јер се показало да приликом формирања цијена готово сви калкулишу са такозваним фактором ризика, који уграђују у цијену неког производа те тако у неким случајевима оне на крају буду веће и за 30 одсто од реалних.

- Једина срећа је што зима полако пролази и да је цијена енергената, колико-толико стабилизована. Али и даље има толико слободног простора за разне манипулације да нисам баш оптимиста да ће борба са инфлацијом завршити током ове и наредне године. Нови окидач за инфлацију сигурно може бити храна. Довољно је изазвати панику на тржишту и цијене одмах вртоглаво порасту. Сјетимо се само шта се дешавало у бези са јестивим уљем, које је у једном тренутку коштало и шест марака. Значи и психолошки моменти у доброј мјери детерминишу цијене - објаснио је Љубоја.

Сматра како ће већина грађана БиХ због све већих цијена морати промијенити своје досадашње куповне навике, али и начин живота. Како су грађани БиХ до сада трећину својих прихода издвајали за куповину животних потрепштина, а да су цијене хране у неким случајевима и удуплане, мораће се правити селекција купљених ствари.

- Мораћемо много тога да се одрекнемо. Не зато што то желимо, већ јер ћемо на то бити принуђени. Бојим се да су пред нама веома неизвјесна и скупа времена - поручио је Љубоја.

Економски аналитичар Саша Стевановић каже да се са сигурношћу може тврдити да је ово највећи економски шок који је БиХ имала у својој историји.

- Економски раст претходне године у потпуности је зависио од унутрашњих прерасподјела. Иако смо више извозили, више смо и увозили, скупо смо плаћали енергенте. Спољнотрговински дефицит је одмогао домаћој економији. Уколико се остваре неке прогнозе да ће инфлација у Европи бити око шест или седам одсто, онда у БиХ можемо очекивати да ће то износити између 10 и 12. Уколико она буде већа биће већа и код нас од прогнозиране - сматра Стефановић.

Када је у питању цијена хране у будућности, каже како се може очекивати нови раст, како у свијету, тако и код нас, јер су се, како је појаснио, инфлациона очекивања увукла у све сфере економског живота и што се сукоби на глобалном нивоу не смирују.

- Најављују нове санкције, ново снабдијевање оружјем. Улози се повећавају. Ситуација са житом и однос Русије према испоруци хране свијету, Кине према глобалним ланцима снабдијевања, САД према свјетској економији и својим геостратешким интересима довели су до тога да се сваки сегмент економије и онога што утиче на њу посматра као инструмент стратегије и освајање ресурса и већег утицаја у свијету или одбрану постојећег стања - наводи Стевановић.

Додаје да ће интересантно бити питање остварених профита у претходној години, јер већ се износе аргументи и тврдње да је дио инфлације узрокован и већим профитним маргинама привредних друштава.

- То ће генерално произвести гњев јавности, закомпликовати доношење одлука о оштријем монетарном затезању и отворити један нови наратив у опорезивању екстра профита у Европи. Видјећемо да ли ће тамо гдје је инфлација била највише изражена храна и енергенти бити сектори који ће имати највећи раст профита. Државе попут Норвешке, Саудијске Арабије, Русије, државе које су извозници енергије већ сада у платним билансима биљеже рекордне суфиците. Вјероватно ће слична ситуација бити и са компанијама из ових сектора - истакао је Стевановић.

Криза трошкова

На питање колико ће уопште бити потребно времена да буде ријешена криза трошкова живота Стевановић каже да је то незахвално процјењивати, јер је количина неизвјесности и даље изузетно висока.

- Узроци нису економски, већ посљедице. Наш економски систем може се само настојати прилагодити кризи која траје, изборити се за очување радних мјеста и животног стандарда, настојати искористити све ово што се дешава и минимизирати евентуалну штету. Мјере усмјерити ка домаћинствима, очувању приватне потрошње и дизајнирати их тако да јачамо кохезију друштва - навео је Стевановић.

Пише: Вељко Зељковић

Коментари 0
Повезане вијести
Пјешак погинуо, возач побјегао Пјешак погинуо, возач побјегао
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Најчитаније
  • Посна штрудла са џемом и чоколадом
    8h 22m
    0
  • На данашњи дан Сарајево ослобођено од окупатора
    7h 48m
    21
  • Младена Петровић: Друштвена, амбициозна и свестрана - Са Пала до избора за Мис БиХ
    7h 47m
    1
  • Ноћ уочи Благовијести је посебна
    3h 9m
    3
  • У функцији јавна расвјета на Равној Романији
    8h 34m
    0