Град Источно Сарајево је прије неколико дана потписао Уговор о куповини 51 одсто предузећа „Мофас“ од већинских власника, те се на први поглед чинило као да је мукама радника овог предузећа дошао крај.
Међутим, из Синдикалне организације „Мофаса“ истичу да је њихов статус и даље под знаком питања, а ни почетка производње нема на видику.
Додају да су до њих дошле информације да ће се прича ипак завршити продајом земљишта које је сада међу најатрактивнијим у Источном Сарајеву, а не враћањем радних мјеста и наставком производње у овом, некадашњем гиганту.
Предсједник Синдикалне организације „Мофаса“, Зоран Лазаревић, у изјави за Катеру, истиче да говори у име људи који преко 8 мјесеци немају своја личне дохотке и чији је статус, као радника Мофаса, и данас под великим знаком питања.
-Ако се вратимо уназад ова фирма није успјела због недостатка обртних средстава, а опстала је само ентузијазмом радника, кажем радника јер кад су већински власници увидјели да требају улагати у фабрику и репроматеријал њихова заинтересованост је опала и препоручили су брзи стечај или ликвидацију – каже Лазаревић.
Он додаје да би радници, у сваком случају, остали без посла.
-Слиједе мукотрпни састанци у Влади од којих добијамо подршку, али од подршке се не живи. Молили смо их да се као власници 49 одсто Мофаса обрате купцима и сами увјере колика је потражња за нашим производима . На жалост, то нису урадили – додаје Лазаревић.
Он додаје да, кад су већински власници увидјели да су радници истрајни на томе да очувају своју фирму, услиједили су и више него увредљиви мејлови на рачун Владе и радника.
У цијелу причу око већинског пакета Мофаса улази Град Источно Сарајево.
Министар одговара на питање народног посланика и јавно на сједници Скупштине Републике Српске најављује почетак рада половином децембра, са новим власником, Градом Источно Сарајево.
-Данас је ево половина фебруара , има још на стотине недоумица и питамо се до кад ће ово трајати – пита се Лазаревић.
Напомиње да је лично, са службом комерцијале, контактирао купце који су одговорили наруџбама.
Радници се питају да ли да вјерују у приче надлежних и рад у скоро вријеме или ће се све ово на крају ипак окончати стечајем и продајом земљишта, које је сада међу најатрактивнијим у Источном Сарајеву.
-Посао немамо, немамо плате, немамо ни сигурне гаранције да ће се ова прича брзо завршити. Питамо се и до кад ће ово трајати - завршава Лазаревић.