Grad Istočno Sarajevo je prije nekoliko dana potpisao Ugovor o kupovini 51 odsto preduzeća „Mofas“ od većinskih vlasnika, te se na prvi pogled činilo kao da je mukama radnika ovog preduzeća došao kraj.
Međutim, iz Sindikalne organizacije „Mofasa“ ističu da je njihov status i dalje pod znakom pitanja, a ni početka proizvodnje nema na vidiku.
Dodaju da su do njih došle informacije da će se priča ipak završiti prodajom zemljišta koje je sada među najatraktivnijim u Istočnom Sarajevu, a ne vraćanjem radnih mjesta i nastavkom proizvodnje u ovom, nekadašnjem gigantu.
Predsjednik Sindikalne organizacije „Mofasa“, Zoran Lazarević, u izjavi za Kateru, ističe da govori u ime ljudi koji preko 8 mjeseci nemaju svoja lične dohotke i čiji je status, kao radnika Mofasa, i danas pod velikim znakom pitanja.
-Ako se vratimo unazad ova firma nije uspjela zbog nedostatka obrtnih sredstava, a opstala je samo entuzijazmom radnika, kažem radnika jer kad su većinski vlasnici uvidjeli da trebaju ulagati u fabriku i repromaterijal njihova zainteresovanost je opala i preporučili su brzi stečaj ili likvidaciju – kaže Lazarević.
On dodaje da bi radnici, u svakom slučaju, ostali bez posla.
-Slijede mukotrpni sastanci u Vladi od kojih dobijamo podršku, ali od podrške se ne živi. Molili smo ih da se kao vlasnici 49 odsto Mofasa obrate kupcima i sami uvjere kolika je potražnja za našim proizvodima . Na žalost, to nisu uradili – dodaje Lazarević.
On dodaje da, kad su većinski vlasnici uvidjeli da su radnici istrajni na tome da očuvaju svoju firmu, uslijedili su i više nego uvredljivi mejlovi na račun Vlade i radnika.
U cijelu priču oko većinskog paketa Mofasa ulazi Grad Istočno Sarajevo.
Ministar odgovara na pitanje narodnog poslanika i javno na sjednici Skupštine Republike Srpske najavljuje početak rada polovinom decembra, sa novim vlasnikom, Gradom Istočno Sarajevo.
-Danas je evo polovina februara , ima još na stotine nedoumica i pitamo se do kad će ovo trajati – pita se Lazarević.
Napominje da je lično, sa službom komercijale, kontaktirao kupce koji su odgovorili narudžbama.
Radnici se pitaju da li da vjeruju u priče nadležnih i rad u skoro vrijeme ili će se sve ovo na kraju ipak okončati stečajem i prodajom zemljišta, koje je sada među najatraktivnijim u Istočnom Sarajevu.
-Posao nemamo, nemamo plate, nemamo ni sigurne garancije da će se ova priča brzo završiti. Pitamo se i do kad će ovo trajati - završava Lazarević.